May lubas enne Brexiti-kõneluste järgmist faasi ameti maha panna
Briti peaminister Theresa May vihjas kolmapäeval konservatiividest seadusandjaile, et võib tagasi astuda, kui parlament tema lahkumisleppe heaks kiidab, teatas kohtumisel osalenud parlamendiliige.
May sõnul "ei jää ta kõneluste järgmise faasi ajaks oma ametisse", lausus James Cartlidge, lahkudes parlamendihoones toimunud kohtumiselt.
Sisuliselt peetakse silmas läbirääkimisi Ühendkuningriigi tulevaste suhete üle Euroopa Liiduga pärast lahkumisleppe heakskiitmist.
"Ma olen valmis ameti maha panema plaanitust varem, et toimida õigesti oma riigi ja erakonna suhtes," lausus May, täpsustamata, millal see võiks aset leida. "Kuid meil tuleb (lahkumis)lepe läbi suruda ja Brexit teoks teha," lisas ta.
May lahkumislubadust on peetud tähtsaks, kuid võib-olla ebapiisavaks, et lahkumisleppel oleks võimalusi parlamendi heakskiit saada. See võib tuua juurde konservatiivide hääli, kuid Põhja-Iiri unionistid on endiselt leppe vastu.
Lisaks sellele on ebaselge, kas alamkoja spiiker John Bercow lubab uut hääletust lahkumisleppe üle, mille sisu ei ole märkimisväärselt muutunud.
Peaminister kinnitas oma erakonnakaaslastele, et ta ei vastusta juhtkonnavahetust Brexiti-kõneluste jätkumisel. "Ma tean, et on olemas soov uue lähenemise ja uue juhtkonna järele Brexiti teiseks faasiks ning ma ei kavatse teele ette jääda."
Briti parlament kiitis heaks Brexiti tähtaja muutmise 12. aprilliks
Suurbritannia parlament kiitis kolmapäeva hilisõhtul heaks Brexiti tähtaja muutmise 12. aprilliks. Hääletus on siduv.
Briti parlamendis oli kolmapäeval rida hääletusi erinevate Brexiti stsenaariumide üle, eesmärgiga lõpetada pikalt kestnud ebaselgus Euroopa Liidust lahkumise osas. Ükski alamkojas kaalutud Brexiti alternatiivsetest võimalustest vajalikku enamust ei saanud.
Parlament hääletas kaheksa ettepaneku üle, mille seas olid muu hulgas näiteks Suurbritannia lahkumine Euroopa Liidust ilma lepinguta, jäämine pärast lahkumist tolliliitu ja siseturule ja uus rahvahääletus mistahes lahkumisleppe üle.
Kõige lähemale jõudis ettepanek, et Suurbritannia oleks pidanud Euroopa Liiduga läbirääkimisi püsiva tolliliidu üle. Seda toetas 264 ja vastu oli 272 rahvaesindajat.
Suurbritannia parlamendisaadikud ei ole peaminister Theresa May ametist lahkumise lubaduse peale meelt muutnud ja ei kavatse endiselt lahkumislepet toetada, teatas veidi enne seda kohalik meedia.
Ajalehe Guardian andmetel on näiteks Põhja-Iirimaa saadikud tõdenud, et ei kavatse jätkuvalt lepet toetada. Rahvusringhäälingu BBC andmetel on mõned parlamendiliikmed siiski meelt muutnud, kuid nende arv ei ole endiselt piisav.
Kolm aastat pärast seda, kui Ühendkuningriik otsustas Euroopa Liidust lahkuda, ei ole parlamendis seega üksmeelt selle osas, kuidas ja kas üldse blokist lahkuda.
Kui alamkoda peaminister Theresa May lahkumislepet sel nädalal heaks ei kiida, siis peab Suurbritannia lahkuma EL-ist 12. aprillil. Kaks korda maha hääletatud lahkumisleppe heakskiitmise korral lahkub Suurbritannia EL-ist 22. mail, vahetult enne europarlamendi valimisi.
Toimetaja: Merili Nael
Allikas: BNS