Taavi Aas lahkub linnapea kohalt riigikogu liikmeks

{{1554275280000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi/ERR

Tallinna linnapea Taavi Aas otsustas meeriametist lahkuda ja siirduda riigikokku. Linnapea kohusetäitjaks saab Kalle Klandorf, ent uue linnapeana toetab Aas Mihhail Kõlvartit.

Keskerakonda kuuluv Aas teatas oma otsusest kolmapäeval linnavalitsuse pressikonverentsil. "Kui ma 2005. aastal tulin abilinnapeana tööle siis ma ei arvanud, et see seiklus kestab 14. aastat. Aga iga asi peab ükskord otsa saama. Annan teada, et olen otsustanud siirduda riigikokku," ütles Aas.

Aas annab neljapäeval riigikogu liikme ametivande ja sellest hetkest alates on linnapea kohusetäitja abilinnapea Kalle Klandorf.

Töö kohta linnavalitsuses ütles Aas: "On olnud huvitav, nagu sõit Ameerika mägedel, aga nüüd on aeg uuteks väljakutseteks."

Uue linnapea kandidaadi arutamiseks koguneb neljapäeva hommikul Keskerakonna juhatus. "Mina toetan Mihhail Kõlvartit," ütles Aas.

Saatele "Uudis+" antud ustluses tähendas Aas Kõlvartit juhina iseloomustades: "Ta on inimene, kelllel on idamaine rahu ja kaalutletus, uisapäisa tema otsuseid ei langeta."

Samuti riigikokku valitud Tallinna linnavolikogu esimees Kõlvart rääkis ERR-ile, et tema loobus mandaadist. "Poleks õige, et mõlemad linnajuhid läheksid süsteemist ära. Igaüks pidi tegema valiku ja ka minu puhul on valik tehtud. Mina saan öelda, et loobun riigikogu mandaadist ja jätkan linnas, kas mind valitakse linnapeaks on veel vara öelda," rääkis Kõlvart, lisades, et on nõus kandideerima, kui erakond nii otsustab.

Aas: otsus oli isiklik, aga arvestasin Keskerakonna huve

Aas ütles pressikonverentsil ajakirjanike küsimustele vastates, et linnapea kohale asudes arvestas ta Keskerakonna huvidega ja seda tegi ta ka riigikokku minnes.

"Keskerakond lootis valimistel paremat tulemust. Peame mõtlema tulevikule ja järgmistele valimistele. Minu riigikokku minek oli kollegiaalne otsus, keegi ei avaldanud mulle survet. Arutelude tulemusel võitsin seisukoha, et nii on kõige mõistlikum käituda," rääkis Aas.

"Ma olen kindlasti huvitatud ministrikohast, aga loomulikult see sõltub sellest, millised ministrikohad saavad siis Keskerakonnale ja loomulikult on siin vajalik ka see, et ka erakond mind toetaks ministrina," ütles Aas "Aktuaalsele kaamerale".

Keskerakonna EKRE-ga loodavat võimuliitu kritiseerinud Põhja-Tallinna linnaosa vanem Raimond Kaljulaid ütles, et linnapea amet võib olla osaks kokkuleppest Keskerakonna niinimetatud vene tiivaga, et see võimuliitu toetaks. Samuti on siin võimalus peatada Keskerakonna venekeelse valija toetuse langust, kes ei pruugi koostööd EKRE-ga mõista.

"Suur osa nendest valijatest tunneb kindlasti tugevat nördimust selles osas. Ja ma arvan, et võib-olla siis loodetakse seda, et kui nad saavad enda esindaja Mihhail Kõlvarti linnapeaks, et see aitab siis seda langust venekeelse valija hulgas siis peatada," sõnas Kaljulaid.

Mihhail Kõlvart põhjendab oma loobumist riigikogu liikme kohast sellega, et kõik linnajuhid korraga ei saa lahkuda. Ta lisab, et linnajuhtimine ei käi rahvuse ja emakeele järgi ehk tema kandidatuuri taga pole suurt poliitilist kombinatoorikat.

"Linnajuhid sõltumata emakeelest on huvitatud sellest, et iga Tallinna elanik saaks kõike vajalikke teenuseid kätte, et linn areneks, et meil oleks ühine linnaruum ja linnakeskkond, sealhulgas ka emotsionaalne," ütles Kõlvart.

Mustamäel ja Nõmmel kandideerinud Aas kogus riigikogu valimistel 3931 häält.

Ilmselt linnapea kohale asuv Kõlvart kogus viimastel kohalike omavalitsuste volikogude valimistel 24 668 häält.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: