Niinistö kohtus Peterburis Putiniga

{{1554776280000 | amCalendar}}
Foto: TASS/Scanpix

Soome president Sauli Niinistö kohtus teisipäeval Peterburis Arktika konverentsi kõrval Vene presidendi Vladimir Putiniga ning arutas temaga rahvusvahelisi ja kahepoolseid küsimusi.

Sel korral toimub foorum juhtmõtte "Arktika, dialoogi territoorium" all ning peamisteks teemadeks on piirkonna areng, loodusvarade majandamine, keskkonnaküsimused, transport ja põliselanike kaitse.

"Härra president, lugupeetud kolleegid, meil on hea meel teid siin Peterburis tervitada, sel korral Arktika foorumil. Soome on eesistujaks Arktika Nõukogus ja on palju ära teinud. Meil on väga hea meel võimaluse üle arutada erinevatel teemadel," sõnas Putin.

"Tänan teid väga. Osalen väga hea meelega Rahvusvahelisel Arktika foorumil kolmandat korda. Tänan teid lahkete sõnade eest Soome eesistumise aadressil Arktika Nõukogus. Usun, et oleme viimaste aastatega muutnud Arktika regiooni maailmakaardil nähtavamaks," märkis Niinistö.

Niinistö lubas varem rääkida ka Ukrainast ja GPS-signaali häirimisest

Niinistö teatas varem, kavatseb arutada Putiniga muuhulgas olukorda Euroopa Nõukogus, mille tähtsaima otsustusorgani ministrite komitee eesistuja on veel poolteist kuud Soome.

"Seal ollakse pisut hämmingus selle üle, kas Venemaa jääb Euroopa Nõukogust täielikult kõrvale," ütles Niinistö ajakirjanikele Peterburisse sõitvas rongis.

Venemaa pole nõukogule liikmemaksu maksnud peaaegu kaks aastat, sest Krimmi annekteerimise tõttu peatati riigi hääletusõigus nõukogu parlamentaarses assamblees (ENPA). Vaidlus käärib ajal, mil ühendus valmistub juunis uut peasekretäri valima.

"Nüüd on küsimus selles, kas Venemaa saab teha midagi sellist, millega neid oleks võimalik tuua tagasi sellesse töösse, mida loodavad Vene kodanikuühendused," sõnas Soome riigipea.

Kui Venemaa lahkub Euroopa Nõukogust, siis ei saa venelased enam taotleda õigust Euroopa Inimõiguste Kohtust ning Euroopas avaneks uus eraldusjoon.

"Euroopa Nõukogu on inimõiguste üle valvet pidav kogu. Kui Venemaa sealtki lahkub, siis dialoog Euroopaga hakkab olema nullilähedane. Meie eesistumise ajal seda asja lõplikult lahendada ei jõuta, kuid oleme taotlenud seda, et see (küsimus Venemaa kaasatusest) püsib avatuna. Et selline võimalus oleks ikkagi veel olemas," lausus Niinistö.

Soome president lubas tõstatada Putiniga ka olukorra Ukrainas ning Kertši väinas kinni peetud ja Venemaal vangis istuvate Ukraina meremeeste saatuse. Niinistö sõnul üritab ta ära hoida rahvusvahelise korra lagunemist ning külma sõja laadsesse olukorda naasmist.

"Oleme selles suunas liikumas. Kõige hiljutisemad neist on küsimärgid relvastuskontrolli lepingute kohal. Olen pisut mures, et elasime külmas sõjas viimati 1960. aastatel. Sellele järgnenud aastakümnete jooksul liikusime teatud määral kontrollitud külma sõja poole. Oli leppeid. Siis lõppes külm sõda täielikult Nõukogude Liidu lagunemise tõttu. Nüüd oleme liikumas sinna, et nendest vanadest lepingutest on saamas vanaraud," lausus Niinistö.

Arktika foorumil on teiste seas kohal Rootsi peaminister Stefan Löfven ja Norra peaminister Erna Solberg. Niinistölt küsiti, kas Rootsi ja Norra peaministrid pidasid temaga enne reisi konsultatsioone. "Nad olid meiega ühenduses küll," ütles Soome president.

Tema hinnangul tõuseb Peterburi arutelude käigus esile ka viimasel ajal palju kõneainet tekitanud GPS-signaali häirimise katsed. "Ma pole kindel, kui kaugele nad (Põhjamaade juhid) nendes aruteludes loodavad jõuda," ütles Niinistö.

Norra ja Soome ütlesid eelmise aasta sügisel, et Venemaa häiris Norras peetud NATO suurõppuse Trident Juncture ajal GPS-signaali. Aasta algul teatasid ka Norra võimud GPS-i töö häiretest Põhja-Norras. Venemaa eitas GPS-signaali sihilikku segamist.

Vene välisministri Sergei Lavrovi sõnul pole Venemaa asja uurinud, sest "väljamõeldisi pole võimalik uurida".

Peaminister: Rootsi kaitseb suhetes Venemaaga oma seisukohti

Rootsi arvestab heade suhetega Venemaaga, kuid ei ole valmis selle nimel loobuma oma seisukohtadest välispoliitilistes küsimustes, ütles peaminister Stefan Löfven teisipäeval.

"Tahame, et meil oleks Venemaaga head suhted, kuid samas ei loobu me asjadest, millesse usume ja milles on meil teistsugused seisukohad," vastas Löfven Peterburis Arktika foorumil küsimusele, kas tema kohtumine Vene presidendiga näitab seda, et Rootsi ei hooli enam Krimmist ja teistest küsimustest, milles on Venemaaga eriarvamusel.

Peaministri sõnul on Rootsi meelestatud koostööle ja suhete parandamisele Venemaaga, kuid "jääb kaitsma oma põhimõtteid".

"Tulin siia, sest Arktika nõukogu ja Arktika piirkond on Rootsile väga tähtis. Tulime siia koostööks, aruteluks, et rääkida asjadest, mida me saame teha kliimamuutuste tagajärgede leevendamiseks, kuidas muuta Arktika õitsvaks piirkonnaks," seletas Rootsi peaminister.

"Venemaa on selles piirkonnas väga tähtis riik, see on suur riik ja meil on suured huvid selles, mis puudutab investeeringuid, äri, kliimat, kultuuri ja inimeste omavahelisi sidemeid," rõhutas ta.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: