ERR Soomes: võimukõnelused saavad olema keerulised

Soome parlamendivalimised võitsid sotsiaaldemokraadid, kuid seda partei ajaloo halvemuselt kolmanda tulemusega. Teiseks jäänud Põlissoomlastest lahutab neid vaid üks koht. Senine peaministripartei Keskerakond saavutas aga viimase saja aasta kõige viletsama tulemuse. Et ükski suurpartei väga head tulemust ei saanud, kujunevad valitsusläbirääkimised väga keeruliseks.

Sotsiaaldemokraatide valimispeol jäi ka pärast tulemuste selgumist üsna vaikseks. Tavapäraseid juubeldusi ja võidujoovastust näha ega kuulda ei olnud, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Minu arust oleks parem tulemus tõenäoline olnud ja kõik meist kahtlemata seda ka ootasid, kuid oleme rahul ka sellega. Peamine, et oleme esikohapartei," kommenteeris sotsiaaldemokraat Annette Pottonen.

Nooremad ja optimistlikumad sotsiaaldemokraadid loodavad, et partei uus hiilgeaeg on alles alanud.

"Olen eriti õnnelik selle üle, et mul on võimalus olla just praegusel ajal sots ja edendada sotsiaaldemokraatlikke väärtusi ühiskonnas. Noorsotsid tõusevad kindlasti järgmise paari aasta jooksul," lausus Helsingi Noorte Sotsiaaldemokraatide esimees Jesse Saapunki.

"Inimesed usuvad, et see partei, mis ehitas üles heaoluühiskonna - ajal mil on palju ebaõiglust, inimesed uskusid, et seesama seltskond samade väärtuste ja põhimõtetega, suudab inimesed ebaõiglasest ühiskonnast välja tõsta," märkis sotsiaaldemokraatide kandidaat Hussein Al-Taee.

Sotsiaaldemokraadid on küll nende valimiste võitjad. Seda võitu tumestab aga asjaolu, et valitsusläbirääkimised kujunevad väga keeruliseks.

"Sotsiaaldemokraatidel ei ole sellist suurt mandaati, mida suur valimisvõit kaasa toonuks, valitsuse moodustamiseks. Seepärast tuleb uurida, kes võiks olla need parteid, kellega üldse saab valitsust teha," sõnas Tallinna Ülikooli rahvusvaheliste suhete professor Mika Aaltola.

Sotsiaaldemokraatide juht Antti Rinne saatis esmaspäeval teistele parteidele juba ankeedi, mille vastuste põhjal otsustatakse, kes on valimiskõnelusteks sobivaimad. Ankeedi said ka teiseks tulnud Põlissoomlased, seega vähemalt sotsiaaldemokraadid neid valitsuspartnerina ei välista.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: