Soome parlamendi uus koosseis alustab tööd teisipäeval

Soome parlament.
Soome parlament. Autor/allikas: ERR

Soome parlamendi uus koosseis alustab tööd teisipäeval, esimene täisistung toimub kolmapäeval ning istungjärk avatakse neljapäeval.

Parlamendi töö algab volikirjade kontrollimisega. Valimistega seadusandjateks saanutele antakse üle nende volikirjad ja õiguskantsler kontrollib need.

Saadik peab esitama parlamendi spiikrile üle kontrollitud volikirja enne, kui ta oma ametikohustusi täitma saab asuda.

Teisipäeval algavad ka parlamendiliikmete kohanemisüritused, mis toimuvad mitme lähikuu jooksul.

Kolmapäeval peetakse esimene täisistung ning siis valitakse parlamendi juhtkond. Istungit juhib parlamendi vanim liige, kes on seekord 72-aastane Erkki Tuomioja.

Kõige tõenäolisemalt valitakse parlamendi spiikriks valimised võitnud Sotsiaaldemokraatliku Partei (SDP) juht Antti Rinne. Kui temast saab eelseisvatel valitsuskõnelustel minister, siis valitakse tema asemele uus spiiker.

Parlamendi istungjärk avatakse neljapäeval. Päev algab jumalateenistusega Helsingi Toomkirikus ning avatseremoonia toimub parlamendihoones. Õhtune üritus toimub Helsingi Muusikamajas.

Põlissoomlaste juht on europarlamendis oma ametiaja lõpuni

Soome erakonna Põlissoomlased juht Jussi Halla-aho alustab tööd parlamendiliikmena alles juulis, sest teenib oma Euroopa Parlamendi saadiku ametiaja lõpuni.

"Otsustasin istuda selle ametiaja Euroopa Parlamendis lõpuni ning võtan seadusandja ülesanded ametlikult üle 3. juulil. Sinnamaani tegutseb minu asemel parlamendis Helsingi valimisringkonnas asendusliikmeks jäänud Mika Raatikainen," teatas Halla-aho esmaspäeval.

Ta valiti aprillis toimunud Soome parlamendi valimistel kogusse rekordilise häälesaagiga.

Halla-aho sõnul ei mõjuta europarlamendi ametiaja lõpuni teenimine tema ega Põlissoomlaste valmisolekut osaleda valitsuskõnelustel.

Poliitik põhjendas europarlamendis lõpuni püsimise otsust sellega, et osaleb europarlamendi valimiste eel ja pärast fraktsioonide moodustamise kõnelustel.

"See, et olen parlamendi liige, teeb selle ülesande lihtsamaks. Vastavalt häiriksid need kohustused minu osalemist (parlamendi) komisjonides."

Põlissoomlased on praegu Euroopa Parlamendis Euroopa Konservatiivide ja Reformistide (ECR) fraktsioonis. Erakonna fraktsioon järgmises Euroopa Parlamendi koosseisus pole veel teada.

Erakond on pidanud kõnelusi teiste Euroopa euroskeptiliste erakondadega. Põlissoomlased on seadnud eesmärgiks istuda samas fraktsioonis Saksa erakonnaga Alternatiiv Saksamaale (AfD) ja Itaalia Liigaga.

AfD kuulub praegu Vaba ja Otsedemokraatliku Euroopa fraktsiooni (EFDD) ning Liiga kuulub Rahvaste ja Vabaduste Euroopa fraktsiooni.

Küsitlused ennustavad Euroopa Parlamendi valimistel paremäärmusluses või eurovastasuses süüdistatud erakondadele suurt edu, kuid näitavad, et europarlamendi peamised fraktsioonid Euroopa Rahvapartei (EPP) ning Sotsiaaldemokraatide ja demokraatide fraktsioon (S&D) säilitavad siiski ülekaalu.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: