Ratas: Eesti on jätkuvalt Euroopa-meelne

{{1556715180000 | amCalendar}}
Poola peaminister Mateusz Morawiecki tervitab Varssavis Jüri Ratast.
Poola peaminister Mateusz Morawiecki tervitab Varssavis Jüri Ratast. Autor/allikas: EPA / Scanpix

Peaminister Jüri Ratas lükkas tagasi väited nagu oleks euroskeptiliste seisukohtadega esinenud Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna võtmine valitsusse muutnud Eesti poliitikat Euroopa Liidu suhtes.

"Eesti tänane valitsus on jätkuvalt Euroopa Liidu-meelne ja Euroopa Liitu toetav. See on ka sees koalitsioonileppes," ütles Ratas ERR-ile kolmapäeval Varssavist, kuhu olid kogunenud kõigi 2004. aastal ja pärast seda liiduga ühinenud riikide valitsusjuhid. "Nii, et need väited on valeväited, et tänane valitsus sooviks kuidagi (oma - ERR) Euroopa Liidu poliitikat muuta," lisas peaminister.

Ratase kinnitusel toetab Eesti Euroopa Liitu, mis on riikide liit, mis ei kujuneks ühel hetkel Euroopa Ühendriikideks või föderatsiooniks. "Sellele on Eesti inimesed andnud ka oma heakskiidu referendumil," lisas peaminister ja Keskerakonna esimees.

Euroopa riikide juhtidel tuleb Ratase sõnul oma elanikele rohkem selgitada ühiselt tehtud otsuseid ning rääkida väärtustest ja võimalustest, mida kuulumine Euroopa Liitu tähendab. "Liikmesriigid töötavad ühiselt selle nimel, et kõigil eurooplastel oleks üha parem elada. Eelised ja võimalused, mida annavad siseturg, vaba liikumine ning ühisraha tunduvad meie inimestele igapäevaelus enesestmõistetavad," sõnas Ratas ning leidis, et lähenevate Euroopa Parlamendi valimiste eelne aeg annab hea võimaluse nende sõnumite üle kordamiseks.

Peaminister tõi esile ka Eesti kodanike kõrget toetust Euroopa Liidule. Näiteks arvab 88 protsenti vastanutest, et Euroopa Liitu kuulumisest on kasu.

Ratase sõnul on Eesti alati toetanud Euroopa Liidu laienemist, mis aitab tagada heaolu, stabiilsust ja julgeolekut kogu kontinendil. "Tugevama ja ühtsema Euroopa nimel peame tihendama kontakte ka meie idapartneritega. Keskendume nendega koostöös oma digivaldkonna kogemuste jagamisele," toonitas peaminister idapartnerluse olulisust. Tänavu möödub kümme aastat idapartnerluse algusest.

Eesti ühines Euroopa Liiduga 1. mail 2004 ühena kümnest riigist. Eestiga koos astusid 2004. aasta 1. mail Euroopa Liitu Läti, Leedu, Poola, Tšehhi, Slovakkia, Ungari, Sloveenia, Malta ja Küpros. Bulgaaria ja Rumeenia liitusid Euroopa Liiduga 2007. aastal ning Horvaatia 2013. aastal.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: