Maduro käskis Venezuela sõduritel olla valmis USA rünnakuks

{{1556978280000 | amCalendar}}
President Nicolas Maduro (paremal) ja tema kaitseminister Vladimir Padrino Lopez.
President Nicolas Maduro (paremal) ja tema kaitseminister Vladimir Padrino Lopez. Autor/allikas: Jhonn Zerpa/Miraflores Press OfficeAP/Scanpix

Venezuela president Nicolas Maduro ärgitas laupäeval relvajõude olema valmis juhuks, et USA alustab Venezuelale sõjalist pealetungi.

Maduro ütles kõnes sõduritele, et sõjavägi peab "olema valmis kaitsma kodumaad teie käes olevate relvadega sel päeval, kui USA impeerium söandab seda ala, seda püha pinnast puudutada".

Maduro pidas sõjaväebaasis kõne ajal, mil opositsioonijuht Juan Guaido koondab oma toetajaid uueks suurmeeleavalduseks. Protesti eesmärk on saada relvajõud toetama tema Maduro võimult tõukamise püüdlusi.

Presidendi kõrval seisis kaitseminister Vladimir Padrino.

Varem sel nädalal üritas Guaido sõjaväe mässu õhutada, kuid see lõpes ruttu, kui 25 mässulist sõdurit otsisid varjupaika Caracases asuvast Brasiilia saatkonnast.

Maduro vastas sellele teatega, et sõjaväe juhtkond kinnitas talle oma ustavust.

"Ütlesin eile kindralitele ja admiralidele: ustavust, ma tahan aktiivset ustavust... Usaldan teid, kuid hoidke oma silmad lahti. Käputäis reetureid ei tohi määrida relvajõudude au, ühtsust, kokkukuuluvust ja kuvandit," lausus president kõnes.

Ta süüdistas Guaidod, keda tunnistab Venezuela ajutise presidendina rohkem kui 50 riiki, riigipöördekatse korraldamises.

Guaido parimatest püüdlustest hoolimata on sõjavägi jäänud Madurole ustavaks.

Venezuela opositsioonijuht teeb uue katse sõjavägi enda poole saada

Venezuela opositsioonijuht Juan Guaido teeb laupäeval uue katse sõjaväe toetus saavutada.

Rahvusassmblee esimees Guaido, keda tunnustab ajutise riigipeana üle 50 riigi, kutsus teisipäeval sõjaväge ülestõusule president Nicolas Maduro sotsialistliku valitsuse vastu. 

Ta ütles ühes ühes Caracase õhuväebaasis filmitud videos, et  tänavatele tulevad sõdurid kaitseksid seeläbi põhiseadust.

"Me kavatseme anda rahulikult, tsiviliseeritult relvajõududele üle lihtsa dokumendi, üleskutse kuulata venezuela rahvast, et kiire üleminek on võimalik vabade valimiste läbiviimiseks," ütles Guaido reedel Caracases ajakirjanikele.

Opositsioonijuhi teisipäevasele üleskutsele järgnes väike arv sõjaväelasi, kuid ettevõtmine jäi katki kaks päeva kestnud valitsusvastaste meeleavalduste tõttu, milles sai kaks inimest surma.

Sõjaväe juhtkond kinnitas toetust Maduro valitsusele ning 25 mässulist sõdurit oli sunnitud Brasiilia saatkonnast varjupaika paluma.

Peaprokurör Tarek William Saab teatas reedel, et välja on antud korraldus 18 "tsiviil- ja sõjaväevandenõulase" vahistamiseks.

USA välisminister kutsus taas üles võimuvahetusele Venezuelas

USA välisminister Mike Pompeo kutsus laupäeval taas üles võimuvahetusele Venezuelas.

Venezuela rahvale tehtud pöördumises sõnas Pompeo, et Nicolás Maduro lahkumiseks on aeg käes just nüüd.

"Võite oma institutsioonidelt, armeelt ja juhtidelt nõuda demokraatia juurde naasmist," ütles Pompeo videopöördumises.

"USA toetab kindlalt teie püüdlusi," lubas Pompeo.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: