Pompeo: Venemaa ja Kuuba kontrollivad Venezuela julgeolekuorganeid

{{1556864340000 | amCalendar}}
Venezuela president Nicolas Maduro koos sõjaväelastega.
Venezuela president Nicolas Maduro koos sõjaväelastega. Autor/allikas: AP/Scanpix

Sajad Kuuba ja Vene esindajad on võtnud oma kontrolli alla Venezuela julgeolekuorganid, suunates valitsuse poliitikat, ütles USA välisminister Mike Pompeo.

"Me kuuleme praegu inimesi ütlemas, et me peaksime ära hoidma sissetungi Venezuelassse. Tegelikult on see juba aset leidnud," märkis Pompeo.

"Kuubalased tungisid sinna mõnda aega tagasi, nüüd järgnesid neile venelased. Kuubalaste arv ainuüksi Venezuela julgeolekustruktuurides küünib tuhandeteni, venelasi on seal sadu, kui mitte rohkem," lisas minister. 

Tema sõnul kaitseb Kuuba julgeolekujõudude võimas aparaat (Venezuela presidenti Nicolas) Madurot seal, kus ta end peidab.

Pompeo kinnitas, et kuubalased on Venezuelas tunginud "väga sügavale".

"Nad kontrollivad majandust, on riigi paljaks röövinud. Nad nõudsid paljude aastate vältel, et Venezuela teeks Kuuba jaoks naftale allahindlust, tekitades sellega kahju Venezuela rahvale," lausus Pompeo ajakirjanik Ben Shapirole

Ministri sõnul on ka venelaste eesmärk Venezuelas peaasjalikult oma majandushuvide kaitsmine. 

Putin ja Trump arutasid telefonitsi olukorda Venezuelas

USA president Donald Trump ja Vene president Vladimir Putin arutasid reedel telefonitsi olukorda Venezuelas, teatas Valge Maja.

Valge Maja pressiesindaja Sarah Sandersi sõnul tegi Trump Putinile selgeks, et Ühendriigid seisavad koos Venezuela rahvaga.

Sanders ütles, et liidrid käsitlesid ka kaubandust, Põhja-Koread ja Ukrainat.

Kremli pressiesindaja Dmitri Peskovi sõnul kestis kõne pea poolteist tundi.

Telefonivestlus toimus mõni päev enne seda, kui Soomes kohtuvad esmaspäeval USA ja Venemaa välisminister.

Lavrov ja Pompeo arutavad 6. mail Soomes kindlasti Venezuelat

USA välisminister Mike Pompeo ja Venemaa välisminister Sergei Lavrov arutavad esmaspäeval Soomes kohtudes Venezuelat ning võimalik et ka Süüriat ja Ukrainat, lausus Vene asevälisminister.

"Kohtumine toimub. On üsna selge, et Rovaniemis toimuva kohtumise keskmes on Venezuela," lausus Sergei Rjabkov reedel.

"Ilmselt arutatakse Süüriat ja võimalik et ka Ukrainat," lisas ta.

"Kui aega jagub, siis võivad ministrid käsitleda ka kahepoolseid küsimusi."

Lopez vastas Venezuela kohtu korraldusele trotsliku kirjaga Madurole

Venezuela opositsiooni üks juhte Leopoldo Lopez saatis neljapäeval oma varjupaigast, Hispaania suursaadiku residentsist president Nicolas Madurole trotsliku kirja, reageerides sellega kohtu korraldusele ta vahi alla võtta. 

Lopeze sõnul oli katse Maduro vastu sõjaväe mässu algatada "osa protsessist". 

"See on mõra, mis kasvab ning lõpuks tammi murrab," ütles 48-aastane opositsionäär residentsi juurde kogunenud ajakirjanikele. 

2014. aastal meeleavalduste õhutamise eest vangi mõistetud Lopez viidi kolm aastat hiljem üle koduaresti. Teisipäeval ilmus ta ootamatult avalikkuse ette koos rahvusassamblee presidendist opositsioonijuhi Juan Guaidoga, kes püüdis algatada sõjaväe ülestõusu sotsialistist presidendi Nicolas Maduro vastu.

Lopez sai samal päeval koos oma naise ja lapsega asüüli Tšiili suursaatkonnas, kust ta liikus edasi Hispaania esindusse. 

Ülemkohus süüdistab Lopezit (48) koduaresti tingimuste räiges rikkumises.

Lopezi sõnul vabastasid ta koduarestist mässulised sõdurid, kelle tegevus Maduro diktatuuri kukutab. 

Madrid keeldus opositsionääri Venezuela võimudele üle andmast. 

"Valitsus ei kavatse mingitel tingimustel välja anda Leopoldo Lopezit ega paluda tal lahkuda suursaadiku residentsist," on öeldud Hispaania välisministeeriumi avalduses, milles väljendati lootust, et olukord laheneb kiiresti. 

"Me olime selleks valmistunud," deklareeris Lopez. "See polnud improviseeritud, sõjaväe liikumisi tuleb veel."

Madrid: Caracase saatkonnast ei tohi saada poliitaktivismi keskus

Hispaania välisminister hoiatas Venezuela opositsionääri Leopoldo Lopezit, et Hispaania saatkonnast Caracases, kus Lopez redutab, ei tohi saada poliitaktivismi keskus.

Lopez pääses teisipäeval kaks aastat kestnud koduarestist ja ühines opositsiooniliidri Juan Guaidoga meeleavaldusel, kus viimane tegi üleskutse sõjaliseks ülestõusuks president Nicolas Maduro vastu.

Hiljem samal päeval taotles Lopez koos naise ja tütrega varjupaika Tšiili saatkonnast, enne Hispaania suursaadiku residentsi siirdumist.

"Hispaania ei luba oma saatkonnal poliitilise aktivismi keskuseks muutuda," lausus välisminister Josep Borrell telekanali TVE vahendusel.

"Oleme kindlad, et neil tingimustel austab Venezuela diplomaatilist puutumatust," lisas ta ja teatas, et Lopeze tegevust reguleeritakse.

Madridi teatel on Lopez ja tema pere Hispaania suursaadiku külalised.

Neljapäeval teatas Madrid pärast Venezuela ülemkohtu vahistamismääruse väljastamist, et ei anna opositsionääri välja.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: