Venezuela protestides sai surma viis ja võeti kinni 233 inimest

{{1557203340000 | amCalendar}}
Venezuela meeleavaldajad
Venezuela meeleavaldajad Autor/allikas: AFP / Scanpix

Viis inimest sai surma ja 233 võeti kinni protestides, mille vallandas sõjaväelaste ebaõnnestunud ülestõus president Nicolas Maduro vastu eelmisel nädalal, ütles riigi peaprokurör esmaspäeval.

"Kõiki neid juhtumeid uuritakse," ütles peaprokurör Tarek William Saab teleintervjuus.

Väike rühm sõjaväelasi ühines 30. aprillil opositsiooniliidri Juan Guaidóga Caracase õhuväebaasi juures, kutsudes baasi jäänuid mässuga ühinema.

Ülestõus aga vaibus kiiresti ja 25 mässulist sõjaväelast otsis varju Brasiilia saatkonnast.

Maduro liitlane Saab kinnitas, et 18 orderit anti välja "tsiviilisikute ja sõjaväelastest vandenõulaste" vahistamiseks. Ta ei avalikustanud ühtegi nime.

Esmaspäeval AFP-le antud intervjuus süüdistas Guaido ülestõusu ebaõnnestumises sõjaväelasi, kes ei täitnud oma lubadusi.

Guaido: inimesed ei suutnud Maduro võimult tõrjumist lõpule viia

Venezuela opositsiooniliider Juan Guaido ütles esmaspäeval, et tema ülestõusu eelmisel nädalal toetanud inimesed ei suutnud president Nicolas Maduro võimult tõrjumist lõpule viia.

"Oli inimesi, kes ei suutnud asja ellu viia," ütles Maduro Caracases AFP-le antud intervjuus. "See ei tähenda, et nad ei tee seda peatselt."

"Täna on ilmne, et on laialdane rahulolematus, mille suhtes ei ole immuunsed ka relvajõud".

"Me oleme väga lähedal muutuse saavutamisele Venezuelas," ütles Guaidó, keda on Venezuela ajutise liidrina tunnustanud üle 50 riigi.

Venezuela kohus otsustas esitada süüdistuse seitsmele seadusandjale

Venezuela ülemkohus otsustas teisipäeval esitada süüdistuse seitsmele seadusandjale, kes toetasid läinudnädalast nurjunud ülestõusu, mida üritas algatada opositsiooniliider Juan Guaidó.

Kohus märkis oma avalduses, et tegi peaprokurör Tarek William Saabile ülesandeks jätkata kriminaaluurimist selles kohtuasjas.

Venezuelas on poliitilistel põhjustel kinni peetud üle 2000 inimese

Venezuelas on aasta algusest saadik poliitilistel põhjustel kinni peetud üle 2000 inimese, enamik neist valitsusvastaste meeleavalduste ajal, teatas teisipäeval vabaühendus.

"Ajavahemikus 2019. aasta jaanuarist kuni maini peeti kinni 2014 inimest, valdavalt protestijad," ütles Venezuela vangide õigustega tegeleva organisatsiooni Foro Penal juht Alfredo Romero.

"Neist 800 on endiselt vahi all," lausus Romero pressikonverentsil.

Protestid on kiiresti levinud üle kogu riigi sestsaadik, kui Juan Guaido end 23. jaanuaril presidendi kohusetäitjaks kuulutas.

Pinged eskaleerusid möödunud nädalal, kui Guaido kutsus president Nicolás Madurole lojaalseid vägesid ülestõusule.

Romero sõnul peeti nurjunud ülestõusu ning sellele 30. aprillil ja 1. mail järgnenud meeleavalduste ajal kinni 339 inimest, neist 82 on endiselt vahi all.

Venezuela peaprokurör Tarek William Saab ütles esmaspäeval, et nurjunud ülestõusu järel puhkenud protestides peeti kinni 233 inimest. 

Venezuelat on räsinud viis aastat majanduslangust; 2015. aastast alates on ÜRO andmeil riigist vaesuse ja ebakindluse eest pagenud üle 2,7 miljoni inimese. 

Kolmekümnest miljonist riiki jäänud inimesest vajab hädasti humanitaarabi umbes veerand.

Toimetaja: Mait Ots, Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: