Venemaa hoiatas USA-d sõjalise sekkumise eest Venezuelas

{{1556771520000 | amCalendar}}
Foto: TASS / Scanpix

Vene välisminister Sergei Lavrov arutas kolmapäeval telefonivestluses oma USA kolleegi Mike Pompeoga olukorda Süürias ja Venezuelas ning hoiatas Ameerika Ühendriike sõjalise sekkumise eest Venezuelas.

Lavrov taunis Washingtoni "hävitavat mõju" Venezuelale toetuse kaudu opositsioonijuht Juan Guaidóle, kes väitis teisipäeval, et tal on sõjaväe toetus, teatas Venemaa välisministeerium. "Washingtoni sekkumine Venezuela asjadesse on rahvusvahelise õiguse jäme rikkumine," tsiteeris Vene välisametkond Lavrovi sõnu telefonivestluses.

Vene välisminister taunis ka Ühendriikide presidendi Donald Trumpi varasemaid ja Pompeo äsjast kinnitust, et USA on valmis kasutama vajadusel jõudu. "Nende agressiivsete sammude astumine toob kaasa tagajärjed," ütles Lavrov ja lisas, et "ainult venezuela rahval on õigus otsustada oma tuleviku üle".

Moskva teatel algatas vestluse Pompeo.

USA välisministeeriumi teate kohaselt ütles Pompeo Lavrovile, et Moskva destabiliseerib Venezuelat ja nõudis taas, et Venemaa lõpetaks president Nicolas Maduro režiimi toetamise ja liituks läänepoolkera riikide ülekaaluka enamusega, kes taotlevad Venezuela rahvale paremat tulevikku.

"Pompeo ütles, et Venemaa ja Kuuba sekkumine destabiliseerib Venezuelat ning kahjustab USA ja Venemaa omavahelisi suhteid," ütles USA välisministeeriumi eestkõneleja Morgan Ortagus.

Kolmapäeval hoiatas ka ÜRO peasekretär Antonio Guterres Venezuela võime jõu kasutamise eest valitsusvastaste meeleavaldajate vastu. "Peasekretär kordas oma üleskutset, et kõik osapooled rakendaksid maksimaalset vaoshoitust ja hoiatas vägivalla kasutamise eest rahumeelsete meeleavaldajate vastu," ütles ÜRO eestkõneleja Stephane Dujarric.

Venezuela pealinna Caracase idaosas puhkesid kolmapäeval taas kokkupõrked opositsiooni toetajate ja sõjaväelaste vahel, kui valitsuse toetajad ja vastased alustasid 1. mai marsse.

Venezuela rahvuskaartlased tulistasid pisargaasilaenguid meeleavaldajate suunas, kes püüdsid blokeerida maanteed õhuväebaasi lähedal, kus opositsiooniliider Juan Guaido kutsus teisipäeval sõjaväelasi alustama ülestõusu president Nicolas Maduro vastu.

USA välisminister Mike Pompeo ütles kolmapäeval, et president Donald Trumpi administratsioon on valmis astuma sõjalisi samme seoses Venezuela kriisiga.

"President on olnud täiesti selge ja uskumatult järjekindel. Sõjaline tegevus on võimalik. Kui see on see, mis on vajalik, siis seda USA ka teeb," ütles Pompeo Fox Business Networkile.

USA on nende umbes 50 riigi seas, kes on tunnustanud Guaidód Venezuela ajutise presidendina. Venemaa on Hiina ja Kuuba kõrval Venezuela presidendi Nicolas Maduro peamine toetaja.

Venezuela kohus andis käsu vahistada üks opositsioonijuhte López

Venezuela kõrgeim kohus andis neljapäeval korralduse vahistada üks opositsiooni juhtfiguure Leopoldo Lopez, kes varjab end Hispaania suursaadiku residentsis sestsaadik, kui üles tõusnud sõjaväelased ta kahe päeva eest koduarestist vabastasid. 

López vangistati 2014. aastal ning viidi kolm aastat hiljem üle koduaresti. Ta ilmus teisipäeval ootamatult avalikkuse ette koos rahvusassamblee presidendist opositsioonijuhi Juan Guaidoga, kes püüdis algatada sõjaväe ülestõusu sotsialistist presidendi Nicolas Maduro vastu.

Guaido katse ebaõnnestus, kui sõjaväe juhtkond kinnitas oma lojaalsust valitsusele. Kakskümmend viis mässulist sõdurit aga said asüüli Brasiilia suursaatkonnas. 

Valitsuse sõnul on teisipäeval puhkenud rahutuste ajal vahistatud 150 inimest. Surma on saanud vähemalt neli ja vigastada kümneid inimesi. 

Venezuela kokkupõrked nõudsid veel kahe meeleavaldaja elu

Venezuelas suri veel kaks meeleavaldajat, mõlemad alaealised, kes said kokkupõrgetes julgeolekujõududega haavata, teatas opositsioon neljapäeval.

Kahe viimase päeva jooksul on surma saanud juba neli inimest.

14-aastane Yoifre Hernandez suri pealinnas Caracases 1. mai kokkupõrgetes saadud kuulihaava.

Teine nooruk, 16-aastane Yosner Graterol suri kuulitabamuse tagajärjel riigi põhjaosas La Victorias teisipäeval.

Maduro kutsus relvajõude "riigipöörde kavandajate" vastu

Venezuela president Nicolas Maduro kutsus neljapäeval relvajõude hakkama vastu "igale riigipöörde kavandajale".

"Jah, me oleme lahingus, hoidke moraal kõrge selles võitluses, et desarmeerida igat reeturit, igat riigipöörde kavandajat," ütles Maduro televisioonis eetrisse läinud üritusel sõjaväe ülemjuhatusega. 

"Keegi ei tohi karta, on tulnud tund kaitsta oma õigust rahule," kuulutas ta koosolekul, millest võttis valitsuse andmetel osa 4500 sõjaväelast.

Teisipäeval ärgitas Venezuela opositsioonijuht Juan Guaido ühes Caracase õhuväebaasis sõjaväelasi ülestõusule sotsialistliku valitsuse vastu.

Videopöördumises seisis Guaido teda toetavate sõjaväelaste seas.

Sõjaväe juhtkond kinnitas aga toetust Maduro valitsusele ning 25 mässulist sõdurit olid sunnitud Brasiilia saatkonnast varjupaika paluma.

"Aeg võitluseks on kätte jõudnud, on tulnud aeg anda õppetund ajaloole ja maailmale ning öelda, et Venezuelas on relvajõud ühtsemad kui kunagi varem, lüües tagasi end dollarite eest Washingtonile maha müüvate reeturite riigipöördekatsed." 

Venezuelas kestab alates jaanuari keskpaigast vastasseis Maduro ja end ajutiseks riigipeaks kuulutanud opositsioonijuht Guaidó vahel. Guaidod on Venezuela ajutise riigipeana tunnustanud 50 riiki, teiste seas USA ja paljud Euroopa Liidu riigid.

Trump: venezuela rahva jõhker represseerimine peab lõppema

USA president Donald Trump nõudis neljapäeval kohest lõppu venezuela rahva jõhkrale represseerimisele.

"Venezuela rahva jõhker represseerimine peab lõppema ja lõppema varsti," ütles Trump Valges Majas riiklikul palvepäeval.

"Inimesed nälgivad. Neil ei ole toitu ega vett, ja see oli kunagi üks maailma rikkamaid riike," sõnas USA president.

"Me soovime neile head, me oleme valmis aitama ja me aitame neid."

USA: Pompeo ja Lavrov kohtuvad järgmisel nädalal Venezuela asjus

USA välisminister Mike Pompeo ja tema Vene kolleeg Sergei Lavrov kohtuvad järgmisel nädalal Soomes, et arutada erimeelsusi Venezuela kriisi suhtes, teatas Ühendriikide ametnik neljapäeval.

Ametniku sõnul kohtuvad Pompeo ja Lavrov Arktika nõukogu kõrvalt, mis algab esmaspäeval Rovaniemis, ning arutavad "laia teemaderingi".

Vene välisministeeriumi teatel on selline kohtumine võimalik.

Pompeol ja Lavrovil oli kolmapäeval pingeline telefonivestlus Venezuela teemadel.

Pompeo ütles Lavrovile, et Venemaa abi Venezuela vasakliidrile Nicolas Madurole, kelle tagasivalimist eelmisel aastal on rahvusvaheliselt laialdaselt kritiseeritud kui pettusega saavutatut, on "destabiliseeriv".

Lavrov taunis omakorda USA "destruktiivset mõju" Venezuela kriisile, nimetades seda rahvusvahelise õiguse jultunud rikkumiseks.

Venezuelas hukkus maipüha meeleavaldustel üks ja sai viga 46 inimest

Venezuela pealinnas Caracases sai kolmapäeval maipüha meeleavaldustel surma üks ja vigastada 46 inimest.

Vabaühenduse Venezuela Sotsiaalkonflikti Vaatluskeskus andmetel sai Jurubith Rausseo (27) kuulitabamuse pähe ja suri hiljem haiglas. 

"Mõistame hukka Jurubith Rausseo mõrva, keda tulistati meeleavalduse ajal pähe," teatas Vaatluskeskus Twitteris. 

Venezuela pealinna Caracase idaosas puhkesid kolmapäeval taas kokkupõrked opositsiooni toetajate ja sõjaväelaste vahel, kui valitsuse toetajad ja vastased alustasid 1. mai marsse.

Venezuela rahvuskaartlased tulistasid pisargaasilaenguid meeleavaldajate suunas, kes püüdsid blokeerida maanteed õhuväebaasi lähedal, kus opositsiooniliider Juan Guaido kutsus teisipäeval sõjaväelasi alustama ülestõusu president Nicolas Maduro vastu.

Inimõigusorganisatsioonide ja terviseametkondade teatel sai kokkupõrgetes vigastada vähemalt 46 inimest, nende seas ka ajakirjanik, kes sai viga, kui rahvuskaartlased tulistasid kummikuulidega rühma ajakirjanikke. 

Guaido kutsus kolmapäeval meeleavaldusel oma toetajaid tänavatele jääma, ehkki päeva varem oli nurjunud mõnede temaga liitunud sõjaväelaste mässukatse.

"Tööliste jaoks pole midagi tähistada," lausus opositsioonijuht toetajatele, kes kannatavad hüperinflatsiooni ning toidu- ja raviminappuse käes. "Me jääme tänavatele venezuela rahvale vabaduse saavutamiseni." 

Guaido sõnul püüab režiim "repressioone hoogustada, mind taga kiusata ja korraldada riigipöörde". 

Opositsioonijuht, keda tunnustab Venezuela riigipeana umbes 50 riiki, teatas ka, et neljapäeval algab järk-järguline streik, millele järgneb üldstreik. 

Maduro esines Caracases presidendipalee ees kõnega tuhandetele toetajatele, kuulutades, et ei kõhkle neid isikuid vangi saatmast, kes kannavad vastutust selle "kuritegeliku riigipöörde" eest. 

President ütles maipüha kõnes, et niinimetatud riigipööre korraldas Valgest Majast USA riikliku julgeoleku nõunik John Bolton. 

Teisipäeval sai Caracases meeleavaldusel vigastada vähemalt 69 ning vahistati vähemalt 150 inimest, teatasid valitsus ja inimõigusorganistasioonid pärast seda, kui Guaido oli kutsunud sõjaväge ülestõusule režiimi vastu, mille valitsus lubas maha suruda. 

USA välisminister Mike Pompeo ütles teisipäeva õhtul, et Maduro oli teisipäeva hommikul juba valmis võimu loovutamiseks ja riigist lahkumiseks, kuid Venemaa keelitas teda jääma. 

Maduro nimetas seda väidet hiljem "naljaks". 

Kõrge Brasiilia ametnik ütles kolmapäeval, et Brasiilia Caracase saatkonnas on asüüli taotlenud vähemalt 25 Venezuela sõdurit. 

ÜRO peasekretär Antonio Guterres hoiatas kolmapäeval Venezuela võime jõu kasutamise eest valitsusvastaste meeleavaldajate vastu.

"Peasekretär kordas oma üleskutset, et kõik osapooled rakendaksid maksimaalset vaoshoitust ja hoiatas vägivalla kasutamise eest rahumeelsete meeleavaldajate vastu," ütles ÜRO eestkõneleja Stephane Dujarric.

Toimetaja: Mait Ots, Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: