Riigikogu võttis Kalev Kallolt saadikupuutumatuse

{{1557748260000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi/ERR

Riigikogu otsustas teisipäevasel hääletusel toetada õiguskantsleri ettepanekut ning anda nõusolek riigikogu liikmelt Kalev Kallolt saadikupuutumatuse äravõtmiseks ja tema suhtes kohtumenetluse jätkamiseks.

Õiguskantsleri ettepaneku poolt hääletas 52 saadikut, vastu ei hääletanud keegi. Kohal oli 81 saadikut. Ettepaneku poolt hääletasid Reformierakonna, Isamaa ja sotsiaaldemokraatliku erakonna fraktsioon. Keskerakonna ja EKRE fraktsiooni kohalolnud saadikud jätsid hääletamata.

"Ühelt poolt me austame õiguskantsleri institutsiooni. Teiselt poolt me arvame, et kui antud kohtukaasuses on juba neli aastat aega olnud kõiki menetlusi teha, siis pole põhjust takistada riigikogu liikmel Kalev Kallol tööd tegemast ja võiks sama kohtuasjaga jätkata, kui mandaat on läbi," põhjendas Keskerakonna fraktsiooni esimees Kadri Simson "Aktuaalsele kaamerale".

Kallo ütles enne riigikogu hääletust tehtud pöördumises, et tunneb end olevat järginud kõiki Eesti vabariigi seadusnorme, samas on ta olnud alati valmis tegema koostööd prokuratuuri ja kohtuga.

"Olen olnud selle protsessi keskel kolm aastat ja kaheksa kuud. See pingeline aeg jätab jälje nii inimesele kui tööle. Tahan panustada täielikult saadikutööle. Seetõttu loodan, et saadikupuutumatus võimaldab mulle töörahu," ütles Kallo.

"Austan õiguskantsleri ettepanekut ja teie otsust, kuid loodan, et annate võimaluse töötada teiega koos segamatult ja lisapingeteta," lisas Kallo pöördumises.

Õiguskantsler Ülle Madise allkirjastas 3. mail otsuse, millega ta nõustus prokuratuuri taotlusega Kallolt saadikupuutumatuse äravõtmiseks, et Kallo suhtes saaks kohtumenetlus jätkuda.

Õiguskantsler selgitas, et materjaliga tutvumine ja toimikute läbivaatamine ei tekitanud mingisugust poliitilise tagakiusamise kahtlust ning ei ilmnenud ühtki asjalolu, mis oleks tekitanud küsimusi menetluse jätkamise põhjendatuses.

"Riigikogule ettepaneku tegemisel ei anna õiguskantsler hinnangut süüdistatava süü olemasolu ega selle tõendatuse kohta. Saadikupuutumatuse ära võtmine annab üksnes võimaluse jätkata Kalev Kallo suhtes kohtu pidamist ja selgitada välja tõde," ütles Madise.

Põhiseadus sätestab, et riigikogu liige on puutumatu, teda saab kriminaalvastutusele võtta ainult õiguskantsleri ettepanekul riigikogu koosseisu enamuse nõusolekul. Riigikogu teisipäevane otsus tähendab, et kohtuasi Kalev Kallo üle saab jätkuda.

Prokuratuur süüdistab Keskerakonda kuuluvat Kalev Kallot altkäemaksu vahendamises ning kaasaaitamises altkäemaksu andmisele ja võtmisele. Kallo süüdistus on osa endisele Keskerakonna juhile ja Tallinna linnapeale Edgar Savisaarele altkäemaksu andmises süüdistatavate ettevõtjate kohtuasjast. Lisaks Kallole on kohtu all Aivar Tuulberg, Alexander Kofkin, Hillar Teder ja Vello Kunman.

Nn Savisaare kohtuasi jätkub istungitega 16. juunil.

Märtsis toimunud riigikogu valimistel kogus Kallo 289 häält.

Seni on riigikogu saadikutelt puutumatuse ära võtnud üheksal korral. Kolmel juhul mõistis kohus riigikogu liikme õigeks ja kuuel süüdi. Süüdi mõisteti Reformierakonna liige Margus Hanson, kelle kodust varastati riigisaladust sisaldanud ministriportfell. Rahvaliitu kuulunud Villu Reiljan mõisteti süüdi pistise küsimises ning praegu Keskerakonda kuuluv Ester Tuiksoo pistise võtmises.

Keskerakonda kuuluv Priit Toobal mõisteti süüdi ametialases võltsimises ja eraviisilisele jälitustegevusele kihutamises koos Keskerakonda kuulunud Lauri Laasiga. Viimasena mõistis kohus süüdi endise keskerakondlase Urbo Vaarmanni.

 

 

Toimetaja: Marko Tooming, Merili Nael, Anne Raiste

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: