USA föderaalreservi teade tekitas eurotsoonis võlakirjaralli

Euroopa Keskpank Frankfurdis.
Euroopa Keskpank Frankfurdis. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Eurotsooni valitsuste võlakirjade tulumäär kukkus neljapäeval oluliselt, mõnel juhul ajalooliselt madalaimale tasemele. Põhjuseks on USA föderaalreservi kolmapäevane vihje võimalusele intressimäärasid lähitulevikus langetada.

Föderaalreserv jättis küll baasintressimäära vahemikku 2,25-2,5 protsenti, kuid märkis, et majanduse väljavaadet puudutav ebakindlus on suurenenud ja kavas on astuda majanduskasvu hoidmiseks sobivaid samme. Võimalik, et intressimäära langetamine leiab aset juba järgmisel kuul, vahendas Reuters.

Mizuho panga ekspert Peter Chatwell nentis, et äsjane USA keskpanga rahapoliitikat kujundava poliitikakomitee istung näitab, et rahvusvaheline valuutasõda on kerkimas keskseks stsenaariumiks. "Euroopa Keskpanga vastus saab olema agressiivne ning teised keskpangad, mis on stardiks valmistumas, peavad samuti esile astuma," lausus ta.

USA föderaalreservi pikaaegsete võlakirjade tulumäär langes samuti viimaste aastate madalamatele tasemetele, kusjuures 10-aastased võlakirjad kukkusid alla kahe protsendi esimest korda pärast 2016. aasta novembrit.

Eurotsooni valitsuste võlakirjad käitusid sarnaselt, näiteks Saksamaa 10-aastaste võlakirjade kukkus kuus baaspunkti miinus 0,316 protsendini.

Rekordiliselt madalale (0,36%) langes näiteks Hispaania 10-aastaste võlakirjade tulumäär, kõige suurem kukkumine - 8-9 baaspunkti - oli aga Itaalias. Itaaliat peetaksegi keskpanga stiimulipaketi kõige suuremaks kasusaajaks.

Föderaalreservi teade oli omakorda jätkuks Euroopa Keskpanga presidendi Mario Draghi teisipäevasele sõnavõtule, kus ta andis mõista, et tulekul võivad olla nii intresside langetamine kui ka võlakirjaostuprogrammi taastamine.

Viimasel ajal on intresse langetanud ka näiteks Austraalia, Uus-Meremaa, India ja Venemaa keskpangad.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: