Euroopa Komisjon tõstis Eesti majanduskasvu prognoosi 2,9 protsendini

Tallinn
Tallinn Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Euroopa Komisjoni suvise majandusprognoosi kohaselt jätkub majanduskasv aeglasemas tempos, Eesti majanduskasvu prognoosi kergitas Komisjon 0,1 protsendipunkti 2,9 protsendini.

Tuleva aasta prognoosi langetas Komisjon aga kevadega võrreldes 0,1 protsendipunkti võrra 2,3 protsendile. 

Komisjoni teatel on Eesti majandus tugev kõigis sektorites. Nii tööhõive kui palgad on jätkanud tõusu, mis peegeldab tööturu tugevust. Sellest hoolimata on tarbijate ja ettevõtjate ootused langenud, mis vihjab väikesele langusele tulevatel kvartalitel.

Majanduskasv aeglustub prognoosi kohaselt tänavu 2,9 protsendile ning 2020. aastal 2,3 protsendile.

Komisjon prognoosib langust nii ettevõtete kui majapidamiste investeeringutele. Tööhõive ja palgakasv jäävad prognoosi kohaselt aga püsima, mis toetab eratarbimist majanduskasvu peamise edendajana.

Tarbijahindade harmoniseeritud indeks (THHI) on püsinud alates 2017. aastast kõrge tulenevalt energia- ja toiduhindade kasvust ning ka kütuse- ja alkoholiaktsiisi tõusust. Kui mullu jõudis inflatsioon 3,4 protsendini, siis tänavu on oodata selle aeglustumist 2,4 protsendile ja tuleval aastal 2,1 protsendile.

Euroopa majandus on tänavu seitsmendat järjestikust aastat kasvuteel ja Komisjon prognoosib majanduskasvu kõigis liikmesriikides. Mitu ajutist tegurit, nagu pehme talv ja automüügi elavnemine, tingisid esimeses kvartalis euroala oodatust jõulisema kasvu. Samuti aitasid sellele kaasa eelarvepoliitilised meetmed, mis suurendasid mitme liikmesriigi leibkondade netosissetulekut.

Ent Euroopa majanduse lähitulevikku varjutavad välised tegurid, nagu üleilmsed kaubanduspinged ja märkimisväärne poliitiline ebakindlus. Nimetatud tegurite tõttu püsib ebakindlus töötlevas tööstuses, kuna see sektor on rahvusvahelise kaubandusega kõige tihedamini seotud, ja prognooside kohaselt halvenevad kasvuväljavaated aasta ülejäänud kvartalites.

Komisjon jättis euroala prognoositava SKP kasvu muutmata 1,2 protsendil, 2020. aasta prognoosi korrigeeris aga kevadprognoosiga võrreldes 0,1 protsendipunkti allapoole ehk 1,4 protsendile, kuna aasta järgnevatel kuudel eeldatakse kasvutempo aeglustumist. Euroopa Liidu SKP prognoos püsib muutumatuna ehk 1,4 protsendil 2019. aastal ja 1,6 protsenti 2020. aastal.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: