Pariisi Jumalaema kirikut valmistatakse ette restaureerimiseks

Foto: Stephane de Sakutin/Reuters/Scanpix

Prantsuse parlament kiitis teisipäeval heaks seaduse põlengus osaliselt hävinud Pariisi Jumalaema kiriku taastamiseks.

Notre Dame'i lubati kolmapäeval ajakirjanikud, kes said tutvuda tööga, mida tehakse katedraali taastamiseks praeguste hinnangute kohaselt viie aasta jooksul. 

Kuulsasse katoliku pühakotta on paigutatud võrgud katuselt kukkuvate tükkide tõttu. Spetsialistid näevad hetkel vaeva, et muuta katedraal turvaliseks ehitustöödeks, mis pole veel alanud. 

Restaureerimistööd näevad ette tulekahjus hävinud katuse ja haritorni väljavahetamist. 

"Me ei ole veel jõudnud restaureerimis(faasi). Me üritame jätkuvalt kiiresti (katedraali) ohutuks muuta," ütles Notre-Dame'i projekti peaarhitekt Philippe Villeneuve. 

Kokkuvarisemise oht on jätkuvalt nii suur, et mõnes katedraali sektsioonis tehakse tööd ainult kaugjuhitavate masinatega. 

Kõiki kiriku küljest lagunenud tükke hakatakse pedantselt uurima, ütles Villeneuve. Seda selleks, et luua enne taastamistöid kirikust võimalikult terviklik pilt, lisas ta.  

"Midagi ei visata minema," ütles ta.

"Toimus katastroof, kuid see toob endaga kaasa ka palju uusi teadmisi," lisas ta. 

Katedraali löövi sambad on jätkuvalt püsti, selle peamine orel on terve ning samuti ka kiriku suured roosaknad. 

"Siin oli paari nädala eest varemete mägi," ütles ajakirjanikega katedraali külastanud Prantsuse kultuuriminister Franck Riester. 

Ministri sõnul pole hetkel "küsimuseks" viie aasta pikkune restaureerimisaeg, vaid Notre-Dame'i ohutuse tagamine. 

Pariisi Jumalaema kiriku tulekahju aprillis võis põhjustada elektririke või korralikult kustutamata sigaretikoni, teatas Pariisi prokuratuur juunis, välistades põlengu kuritegelikud põhjused.

Võimud on alustanud ka uurimist hooletusest kahju põhjustamise kahtluse alusel, kuid ei kahtlusta esialgu ühtegi inimest.

13. sajandil valminud Jumalaema kirik süttis põlema 15. aprilli õhtul ja põlengus hävis muuhulgas 19. sajandist pärit kiriku haritorn.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: