Moskva kohus pikendas Ukraina meremeeste vahi all pidamist

Moskva kohus tegi kolmapäeval otsuse, millega pikendatakse kuue Ukraina mereväelase eelvangistust veel kolme kuu võrra. Mehed kuuluvad 24 Ukraina mereväelase hulka, kelle Venemaa võimud pidasid möödunud aastal kinni Krimmi poolsaare juures Kertši väinas tekkinud vastasseisu lõpuks.

Ülejäänud mereväelaste puhul teeb kohus otsused samuti kolmapäeva jooksul, vahendas Reuters.

Venemaa piirivalve ja eriüksused hõivasid möödunud aasta 25. novembril Kertši väinas kolme Ukraina laeva, mis olid teel Aasovi mere kaldal asuvasse Mariupolisse. Kõik pardal olnud 24 ukrainlasest meremeest peeti kinni ning Vene võimud süüdistavad neid piiririkkumises.

Ukraina ja lääneriikide hinnangul on Venemaa selline käitumine vastuolus rahvusvahelise õigusega juba seetõttu, et Krimmi okupeerimine ja annekteerimine on ebaseaduslik, kuid nimetatud intsidendi näol on tegu mereõiguse rikkumisega ka seda asjaolu arvestamata. ÜRO meretribunal andis käesoleva aasta mai lõpus Venemaale korralduse hõivatud Ukraina alused ja kinnipeetud meremehed vabastada, kuid praktilist võimalust meretribunalil seda otsust jõustada ei ole ning Kreml on nimetanud tribunali otsust omakorda ebaseaduslikuks.

Venemaa president Vladimir Putin ütles juunis, et Ukraina meremeeste saatus võib saada seotud Ukrainas kinni peetud Venemaa kodanikega, kelle vabastamist Kreml soovib.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: