ÜRO kohus nõuab Venemaalt Ukraina laevade ja meremeeste vabastamist

{{1558787220000 | amCalendar}}
Foto: Alexey Malgavko/Sputnik/Scanpix

ÜRO meretribunal andis Venemaale käsu vabastada kolm novembris kinni peetud Ukraina mereväe alust ja 24 meremeest.

Hamburgis asuv rahvusvaheline mereõiguse tribunal langetas laupäeval otsuse Ukraina hagis Venemaa vastu.

Vene piirivalve ja eriüksuslased ründasid eelmise aasta 25. novembril Kertši väinas kolme Mariupolisse suunduvat Ukraina laeva, hõivasid need ja pidasid kinni meeskonnad. Kokku on kinnipeetuid 24.

Kohtu eesistuja Jin-Hyun Paik ütles, et kohus nõuab Venemaalt kolme laeva viivitamatut Ukrainale tagastamist, meremeeste vabastamist ja kodumaale lubamist.

Kiiev: meremeeste vabastamine näitaks Moskva soovi konflikt lõpetada

ÜRO meretribunali otsuse täitmine Ukraina meremeeste vabastamise kohta võiks saada Moskva esimeseks signaaliks valmisolekust lõpetada konflikt Kiieviga, ütles Ukraina president Volodõmõr Zelenski laupäeval.

"ÜRO rahvusvahelise tribunali otsuse täitmine kinnivõetud Ukraina meremeeste ja laevade vabastamisest võiks olla Venemaa juhtkonna esimene signaal, et ta on tõepoolest valmis lõpetama konflikti Ukrainaga," kirjutas Zelenski oma Facebooki kontol.

Ukraina asevälisminister Olena Zerkal ütles, et Kiiev ootab Venemaalt ÜRO merekohtu (ITLOS) otsuse kohest täitmist.

Ukraina ekspresident Petro Porošenko tervitas samuti ITLOS-i otsust.

"Ma soovin tänada Ukraina diplomaatide oskuslikku meeskonda, kes jätkavad tõeliste riiklike huvide kaitsmist sel raskel ajal. See otsus on veel üks punane joon Kremli jaoks, samuti ka kinnitus, et me valisime õige strateegia," ütles Porošenko.

Kossatšov: ÜRO meretribunali otsus on ebaseaduslik

ÜRO meretribunali otsus Kertši väina vahejuhtumi kohta on ebaseaduslik, kuna see leidis aset väljaspool tema jurisdiktsiooni, väitis Vene föderatsiooninõukogu väliskomisjoni esimees Konstantin Kossatšov laupäeval.

"ITLOS-i otsust rahuldada Ukraina nõudmine tagastada laevad ja vabastada meeskonnaliikmed, kes võeti eelmisel aastal kinni katsel ületada ebaseaduslikult Venemaa piiri, ei saa pidada legitiimseks, kuna see vahejuhtum ei ole selle kohtu ja abiks võetud konventsioonide jurisdiktsiooni all," kirjutas Kossatšov oma Facebooki kontol.

Allkirjastades 1982. aastal ÜRO mereõiguse konventsiooni, esitasid Venemaa ja Ukraina konkreetseid reservatsioone, mis välistavad Kertši väina vahejuhtumi arutamise selle konventsiooni protseduuride järgi," seletas ta.

Kossatšovi sõnul peab Venemaa kindlaks jääma oma seisukohale ja lükkama tagasi kõik Ukraina katsed anda vahejuhtumile rahvusvahelist mõõdet.

"Uuel Ukraina valitsusel oleks mõistlik tunnistada oma eelkäijate ekslikku tegevust ja lahendama küsimused õiguslike normide raamistikus, mis selle juhtumi puhul kehtivad," lisas Kossatšov.

Toimetaja: Karin Koppel

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: