Briti valitsus lubab Iraani valitud ohtlikule kursile jõulist vastust

{{1563618060000 | amCalendar}}
Foto: EPA / Scanpix

Ühendkuningriigi välisminister Jeremy Hunt nimetas Briti lipu all sõitnud tankeri Stena Impero hõivamist Iraani üksuste poolt ohlikuks kriisiks, millele Suurbritannia vastab jõuliselt.

Hunt ütles laupäeval, et "tankeri hõivamine on murettekitav märk, et Iraan võib olla valinud ebaseadusliku ja destabiliseeriva käitumise ohtliku kursi".

"Meie reaktsioon tuleb läbimõeldud, kuid jõuline," kirjutas Hunt Twitteris, lisades, et Suurbritannia tagab oma laevade ohutuse.

Briti välisministeerium kutsus tankeri kinnipidamise pärast välja Iraani asjuri Londonis.

Hunt ütles Twitteri säutsus, et rääkis Iraani välisministri Mohammad Javad Zarifiga ja väljendas äärmist rahulolematust selle üle, et "kuigi Iraan kinnitas eelmisel laupäeval, et soovib olukorda deeskaleerida, on nad käitunud täpselt vastupidiselt".

Iraani revolutsioonikaart pidas reedel Hormuzi väinas kinni Briti lipu all sõitnud Rootsile kuuluva naftatankeri koos 23 meeskonnaliikmega. Teherani väitel peeti alus kinni pärast kokkupõrget kalalaevaga.

Hunt: Ühendkuningriik soovib deeskaleerida pingeid Iraaniga

London soovib deeskaleerida pingeid Teheraniga, ütles Briti välisminister Jeremy Hunt laupäeval pärast eriolukordade komitee kohtumist seoses Ühendkuningriigi lipu all sõitva tankeri hõivamisega Iraani poolt Pärsia lahel.

Kohtumine "kinnitas Ühendkuningriigi soovi deeskaleerida", kirjutas Hunt Twitteris, lisades, et tanker Stena Impero hõivati Omaani vetes selges vastuolus rahvusvahelise õigusega ja lubamatutel asjaoludel.

Hunt ütles pärast jutuajamist oma Iraani ametivenna Javad Zarifiga, et Teherani hinnangul oli tegemist peegelmeetmetega.

"Miski ei saa olla tõest kaugem," märkis Hunt.

"Grace 1 võeti kinni seaduslikult Gibraltari vetes, sest ta vedas EL-i sanktsioonide vastaselt naftat Süüriasse, ning seetõttu käitusid Gibraltari võimud täiel määral protsessiaalseid norme austades ja vastavalt seadusele."

Tema hinnangul aga võeti Stena Impero Omaani vetes kinni "selges vastuolus rahvusvahelise õigusega ning sunniti seejärel seilama Iraani".

"See tekitab väga tõsiseid küsimusi Briti meresõiduohutuse ja õigupoolest rahvusvahelise meresõiduohutuse osas Hormuzi väinas," lisas ta.

Hunt märkis, et parlamenti teavitatakse esmaspäeval, milliseid edasisi meetmeid Briti valitsus rakendab.

"Meie prioriteet on endiselt leida viis olukorra deeskaleerimiseks," lausus ta.

"Stena Imperio tuleb vabastada", ütles Hunt, lisades, et Ühendkuningriik on väga mures meeskonna turvalisuse pärast.

Briti parlamendisaadik: sõjaline löök Iraanile ei oleks arukas

Sõjaline löök Iraani pool kinni peetud naftatankeri vabastamiseks ei oleks hea valik, ütles laupäeval Briti alamkoja väliskomisjoni esimees Tom Tugendhat.

Tema sõnul oleks eskaleeruvale kriisile sõjalise lahenduse otsimine "äärmiselt arutu", eriti seetõttu, et tanker näib olevat viidud tugevasti kaitstud sadamasse.

"Kui tanker on viidud Bandar Abbasi, siis on see Iraani tähtis sõjasadam ning seetõttu oleksid sõjalised variandid äärmiselt ebamõistlikud," ütles Tugendhat BBC-le. Alamkoja komisjonijuht lisas, et ka Iraani suursaadikut ei tasuks Ühendkuningriigist välja saata, sest oluline on jätkata kõnelusi.

India, Filipiinid ja Läti palusid Iraanilt oma meremeeste vabastamist

India, Filipiinid ja Läti palusid laupäeval Iraani, et see vabastaks Briti lipu all sõitnud naftatankeri meeskonna.

India välisministeeriumi kõneisik Raveesh Kumar ütles AFP-le, et Rootsi tankeri Stena Impero 23-liikmelises meeskonnas on 18 India kodanikku ning et New Delhi valitsus oli kontaktis Iraaniga, et tagada nende võimalikult kiire vabastamine.

Filipiinide välisministeerium ütles, et laeval oli ka üks filipiinlane, kolm Vene kodanikku ja üks Läti kodanik.

"(Filipiinide) suursaadik Iraanis Fred Santos on kontaktis Iraani võimudega, et taotleda kinnitust, et filipiinlasest meremehega on kõik korras ja ta vabastatakse peagi," ütles ministeerium.

Läti välisministeerium teatas samuti, et teeb kõik võimaliku Läti kodaniku vabastamiseks.

Läti välisminister Edgars Rinkevics on võtnud sammude koordineerimiseks Euroopa Liidu tasandil ühendust EL-i välispoliitika juhi Federica Mogherini ja Briti välisministri Jeremy Huntiga.

Saksamaa ja Prantsusmaa toetavad britte

Saksamaa ja Prantsusmaa kutsusid laupäeval Iraani vabastama viivitamatult Briti lipu all sõitnud naftatanker.

Rootsile kuuluva tankeri Stena Impero kinnipidamine Iraani revolutsioonikaardi poolt on "niigi pingelise olukorra ohtlik raskendamine", märkis Saksa välisministeerium avalduses.

London soovitab vältida Hormuzi väina

Ühendkuningriigi valitsus soovitas laupäeval pärast Stena Impero kinnipidamist Iraani võimude poolt Briti alustel vältida "ajutiselt" Hormuzi väina.

"Oleme sügavalt mures Iraani vastuvõetamatule sammude pärast, mis on selgeks väljakutseks rahvusvahelisele navigatsioonivabadusele," ütles valitsuse esindaja pärast valitsuse kriisikomitee COBRA öist kohtumist. "Soovitame Ühendkuningriigi alustel piirkonda ajutiselt vältida."

Valitsuse kõneisik kordas välisminister Jeremy Hunti varasemat kommentaari, mille kohaselt "olukorra lahenduseta jäämisel on tõsised tagajärjed".

Valitsuse esindaja sõnul toimub nädalavahetusel veel nõupidamisi ja Briti valitsus "on oma rahvusvaheliste partneritega tihedas kontaktis".

Iraani revolutsioonikaart teatas reedel Briti lipu all sõitnud Rootsile kuuluva naftatankeri Stena Impero kinnipidamisest Hormuzi väinas seoses "rahvusvaheliste merendusreeglite rikkumisega". "Tanker Stena Impero konfiskeeriti kaardiväe poolt Hormuzi väina läbimisel, sest ei järgitud rahvusvahelisi merendusreegleid," märkis revolutsiooniline kaardivägi.

Laupäeval teatasid Iraani võimud, et tanker peeti kinni pärast kokkupõrget Iraani kalalaevaga ning juhtumi asjus on algatatud uurimine.

 

Toimetaja: Mait Ots, Merili Nael

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: