Iraan üritas Pärsia lahel hõivata Suurbritannia tankerit

{{1562809440000 | amCalendar}}
Naftatankerid Hormuzi väinas.
Naftatankerid Hormuzi väinas. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

Iraani rahvuskaardi relvastatud võitlejad üritasid kolmapäeval Pärsia lahel hõivata Suurbritannia tankerit, teatas telekanal CNN viidates USA valitsusallikatele. Viimastel andmetel katse ebaõnnestus.

Vahejuhtum leidis aset kolmapäeval Hormuzi väinas. Tankerile British Heritage lähenesid viis Iraani alust.

Allikate kohaselt käskisid alustel olevad iraanlased tankeril kurssi muuta ja peatuda lähedalasuvates Iraani territoriaalvetes.

Tankerit saatnud Suurbritannia mereväe alus suunas relvad iraanlastele ja andis käsu taganeda, mida iraanlased ka järgisid.

USA sündmuskohal viibinud õhusõidukil olevat allikate kohaselt õnnestunud kogu vahejuhtumit filmida.

Vahejuhtum leidis aset päev pärast seda, kui Iraani president Hassan Rouhani hoiatas Suurbritanniat tagajärgedega vastuseks Iraani naftatankeri kinnipidamisele eelmisel nädalal Gibraltari ranniku lähistel.

"Ma osutan brittidele seda, et te alustasite ebakindluse (tekitamisega merel) ja te hoomate selle tagajärgi hiljem," lisas Rouhani ministrite koosolekul, mida edastas riigitelevisioon.

Tankeri hõivamine oli rumal tegu, lisas ta.

Gibraltari toll ja politsei pidasid neljapäeval kinni 330-meetrise tankeri Grace 1, mis mahutab kuni kaks miljonit barrelit naftat.

Gibraltari võimude teatel oli alust kahtlustada, et tanker toimetab Euroopa Liidu sanktsioone rikkudes toornaftat Süüriasse. Teheran eitab seda ja väidab, et alus peeti kinni rahvusvahelistes vetes. 

London kutsus Iraani pärast uut vahejuhtumit olukorda deeskaleerima

Briti valitsus kutsus neljapäeval pärast uut vahejuhtumit Pärsia lahel Iraani võime olukorda deeskaleerima.

Londoni teatel püüdis kolm Iraani alust ebaõnnestunult tõkestada Briti tankeri British Heritage liikumist läbi Hormuze väina. Iraanlased taandusid alles siis, kui tankerit saatnud Briti mereväe alus suunas nende poole relvad ja andis käsu taganeda.

Allikate teatel nõudsid iraanlased, et tanker muudaks kurssi ja peatuks lähedalasuvates Iraani territoriaalvetes.

"Me oleme mures selle sündmuse pärast ja jätkame Iraani võimude kutsumist deeskaleerima olukorda regioonis," ütles Briti valitsus avalduses.

Iraani revolutsioonikaart eitab Briti tankeri takistamist

Iraani revolutsioonikaart eitas neljapäeval, et nende võitlejad takistasid Briti naftatankeri liikumist Hormuze väinas, edastas uudisteagentuur Sepah.

"Mingit vastasseisu välisriikide laevade, nende seas Briti omadega, pole viimase 24 tunni jooksul olnud," ütles revolutsioonikaart avalduses.

Avalduses lisati, et kui selline korraldus oleks tulnud, oleks see täidetud "koheselt, otsustavalt ja kiiresti".

Vene kõrged poliitikud süüdistavad Pärsia lahe pingetes USA-d

Venemaa ametnikud süüdistasid neljapäeval Washingtoni pingete õhutamises Pärsia lahes. 

"Olukord on väga murettekitav," ütles Vene asevälisminister Sergei Rjabkov uudisteagentuuri RIA Novosti vahendusel. 

"Selle põhjused on selged. Tegemist on Washingtoni sihipärase, ettekavatsetud kursiga pingete võimendamiseks," ütles ta. 

Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov ütles ajakirjanikele, et on väidetavast intsidendist teadlik, kuid samuti ka Teherani eitusest. 

"Nagu varemgi, kutsume kõiki käituma vaoshoitult Pärsia lahes, et olukorda mitte pingelisemaks muuta," ütles ta. 

Rjabkov ütles Gibraltari juhtumit kommenteerides, et Suurbritannia sammud olid ennekuulmatud, kuna need ei riku ainult rahvusvahelist õigust, vaid ka Euroopa Liidu sisereegleid. 

Naftahinnad liikusid plussi

New Yorgi ja Londoni toorainebörside naftahinnad liikusid kolmapäeval plussi.

Toornaftatehingute hind New Yorgi börsil kerkis kaks dollarit ja 60 senti, jäädes pidama tasemel 60,43 USA dollarit barrelist.

Londoni Põhjamere brendi hind kerkis kaks dollarit ja 85 senti, sulgudes tasemel 67,01 dollarit barreli eest.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: