Britid on nõus Iraani tankeri vabastama, kui see Süüriasse ei sõida

Tanker Grace 1 Gibraltari sadamas.
Tanker Grace 1 Gibraltari sadamas. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Briti välisminister Jeremy Hunt üritas laupäeval maandada pingeid Iraaniga ning teatas, et Gibraltaril kinni peetud Iraani naftatanker lastakse vabaks, kui Teheran tagab, et see ei lähe Süüriasse.

Hunti sõnul oli tal "konstruktiivne telefonivestlus" oma Iraani ametivenna Mohammad Javad Zarifiga, kes kinnitas talle, et Teheran ei ürita Ühendkuningriigi ja Iraani pingeid ägestada.

"Kinnitasin talle, et meid paneb muretsema Grace One'i sihtkoht, mitte nafta päritolu," lausus Hunt. Ta viitas tankerile, mis väikesel Briti territooriumil Gibraltaril 4. juulil kinni peeti.

USA ametnike arvates oli toornaftalastis supertanker teel Süüriasse. Kohalejõudmisel oleks Iraan rikkunud nii Euroopa Liidu kui ka USA sanktsioone.

Hunti sõnul lubab Ühendkuningriik "vabastamisele kaasa aidata, kui meile antakse tagatised, et ta ei sõida pärast Gibraltari kohtumenetluse läbimist Süüriasse".

"Välisminister Zarif ütles mulle, et Iraan tahab küsimuse lahendada, mitte pingeid ägestada."

Teheran reageeris naftatankeri kinnipidamisele varem raevukalt. Ühendkuningriik teatas sel nädalal, et Iraani sõjalaevad üritasid takistada Hormuzi väina läbinud Briti naftatankeri liikumist.

Hunti sõnul teeb Gibraltari peaminister Fabian Picardo "selle küsimuse koordineerimisel suurepärast tööd ning jagab eesseisva tee asjus Ühendkuningriigi vaatenurka".

Minister lisas, et tõstatas Zarifiga ka Briti-Iraani kodaniku Nazanin Zaghari Ratcliffe'i vangisoleku Iraanis. Zarif "ütles, et jätkab lahenduse leidmise otsinguid".

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: