London: Iraan peab Briti tankeri vabastama, mingit laevavahetust ei tule

Briti sõjalaev HMS Montrose Hormuzi väinas Briti tankerit saatmas.
Briti sõjalaev HMS Montrose Hormuzi väinas Briti tankerit saatmas. Autor/allikas: Briti kaitseministeerium

Ühendkuningriik teatas esmaspäeval, et kui Iraan soovib naasta rahvusvahelisse kogukonda, peab Teheran ka järgima rahvusvahelist mereõigust ning vabastama Briti lipu all sõitva tankeri.

Samuti rõhutas Briti välisminister Dominic Raab, et mingiks nn tankerivahetuseks pole London valmis, sest juhtumid Hormuzi väinas ja Gibraltari juures on oma sisult täiesti erinevad, vahendas Reuters.

Iraani revolutsioonilise kaardiväe eriüksuslased hõivasid Briti lipu all sõitva tankeri Stena Impero Hormuzi väinas 19. juulil. See toimus kaks nädalat pärast seda, kui Briti võimud pidasid Gibraltari juures kinni Iraani naftatankeri Grace One, mille puhul kahtlustati Süüria vastu kehtestatud sanktsioonide rikkumist.

Välisminister Raabi avaldus järgnes sellele, kui Iraani võimud avaldasid kohalikus meedias video, kuidas tanker Stena Impero Iraani eriüksuslaste poolt hõivatakse.

Ühendkuningriik alustas möödunud nädalal ka mereväeoperatsiooniga, mille raames saadavad Hormuzi väinas liikuvaid Briti lipu sõitvaid kaubalaevu ka Briti sõjalaevad.

Kaitseministeerium teatas pühapäeval, et piirkonda on kohale jõudnud juba teine sõjalaev - lisaks HMS Montrose'ile on vaba mereliiklust tagamas ka HMS Duncan.

Välisminister Raab selgitas BBC raadiointervjuus, et Iraani ja Briti tankeri juhtumid on täiesti erinevad.

"Grace 1 peeti kinni, et luureandmete kohaselt rikkus see sanktsioone ja suundus naftaga Süüriasse. Meil oli täielik seaduslik õigus seda kinni pidada sellisel viisil nagu me seda tegime. Stena Impero peeti kinni ebaseaduslikult. See ei ole siin mingi kauplemine. Siin on küsimus rahvusvahelises õiguses ja rahvusvahelise õigussüsteemi reeglites, millest me kinni peame ja millest me lähtume," sõnas Raab.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: