Märulipolitsei kasutas Hongkongis protestijate vastu taas pisargaasi

{{1564293480000 | amCalendar}}
Foto: UMAPRESS/SCANPIX

Märulipolitsei lasi pühapäeval Hongkongis mitmel korral käiku pisargaasi Hiina esinduse juurde kogunenud meeleavaldajate vastu.

Hiina piiril asuvas Hongkongi Yuen Longi linnas vallandus laupäeva õhtul kaos - politsei ründas meeleavaldajaid, kes olid võimude keelust hoolimata tulnud protestima maffiajõukude vastu, keda kahtlustatakse eelmisel pühapäeval demonstrantide peksmises.

Protestijate ja politsei vahel tekkis pinev vastasseis, millele märulipolitsei otsustas pisargaasiga lõpu teha. Hiljem lasti käiku ka kummikuulid ja -nuiad, kuni viimane demonstrant oli minema kihutatud. 

Politsei teatas 11 inimese kinnipidamisest. Haiglate teatel sai 24 inimest vigastada, kaks neist jäi tõsises seisundis ravile.

Pühapäevased kokkupõrked puhkesid Hiina esinduse juures, mis esindab Pekingit poolautonoomses piirkonnas ja mille seinu visati eelmisel nädalavahetusel munade ja soditi tindiga. 

Politsei ja meeleavaldajate vahel puhkes pingeline vastasseis paar tundi pärast seda, kui tuhanded meeleavaldajad pidasid linnas mitu loata rongkäiku. Politsei oli andnud loa pühapäeval meeleavalduse korraldamiseks ühes pargis, kuid keelanud rongkäigud. 

Umbes 200 protestijat suundus esmalt Hiina esinduse poole, kus nad kohtasid märulipolitseinike ahelikku. Politseinikud kutsusid valjuhäälditega meeleavaldajaid oma ebaseaduslikku kogunemist lõpetama. 

Olukord eskaleerus pärast seda, kui politseinikud lasid käiku pisargaasi ja kummikuulid, millele meeleavaldajad vastasid telliste ja kivide loopimisega politseinike pihta. Märulipolitseinikud surusid sellest heitumata rahvahulka tagasi.

Politsei eliitüksuse Raptor ohvitserid vahistasid mitu noort meest ja naist. Mitu meeleavaldajat ja ajakirjanikku sai kokkupõrgetes vigastada.  

Suurem rahvahulk liikus varem ostupiirkonda Causeway Bay´sse, kus püstitas barrikaade ja blokeeris liikluse peamisel sõiduteel. 

Protestiaktsioonid on kestnud juba seitse nädalat, kuid eelmisel pühapäeval ründasid meeleavaldajaid ja ajakirjanikke Yuen Longi metroojaamas kurikate ja metalltorudega relvastatud jõugud.

Hiina maffia ehk triaadidega seostatavad jõugud peksid demonstrante, nii et 45 inimest sattus haiglasse.

Hongkongi protestid said alguse nüüdseks tagasi võetud eelnõust, mis oleks võimaldanud väljaandmisi Mandri-Hiinale, kuid on praeguseks kasvanud ulatuslikumaks liikumiseks, mis nõuab demokraatlikke reforme, üldist hääleõigust ja erihalduspiirkonna vabaduste piiramise lõpetamist.

Hongkongi valitsus ei ole seninägematutest meeleavaldustest hoolimata rahuldanud suurt osa protestijate nõudmisi. 

Hiina keskvalitsus on tauninud oma erihalduspiirkonnas toimuvat üha karmimate avaldustega, kuid on jätnud olukorrale vastamise suuresti kohalikele võimudele. 

Pühapäeval teatas Hiina valitsuse Hongkongi ja Macau asjade amet, et korraldab esmaspäeva pärastlõunal Hongkongi puudutava pressikonverentsi. 

Toimetaja: Indrek Kuus

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: