Hongkongi lennujaam töötab taas

{{1565747940000 | amCalendar}}
Reisijad Hongkongi lennujaamas.
Reisijad Hongkongi lennujaamas. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

Hongkongi rahvusvaheline lennujaam on alustanud jälle tööd; teisipäeval jäeti ära sadu lende, kui tuhanded meeleavaldajad selle vilka lennujaama ummistasid.

Paljud lennud ka hilinesid suuresti.

Kolmapäeva saabudes oli suurem osa protestijaid siiski lahkunud ja lennuliiklus sai jätkuda. Ent paljud lennud hilinevad endiselt.

Meeleavaldajad takistasid muu hulgas reisijate liikumist istumisprotestiga ja ummistasid bussiterminali. Õhtul mindi karvupidi kokku märulipolitseiga.

Tuhanded meeleavaldajad tunglesid Hongkongi lennujaamas ka esmaspäeval.

Trump: USA luure kinnitab Hiina sõdurite liikumist Hongkongi piirile

USA luure kinnitas, et Hiina viib vägesid oma erihalduspiirkonna ja ärikeskuse Hongkongi piirile, ütles teisipäeval Ühendriikide president Donald Trump.

"Meie luure teavitas meid, et Hiina valitsus viib vägesid Hongkongi piirile. Kõik peaksid säilitama rahu," kirjutas Trump Twitteris. 

Hongkongis on üha ägenenud valitsusvastased meeleavaldused.

Trump viitas luureraportile ajal, mil protestijad halvasid linna juhte trotsides teist päeva Hongkongi lennuvälja. 

Hiina riigi- ja sotsiaalmeedia avaldasid varem video julgeolekujõududest, mis on liikumas meeleavaldustest haaratud enklaavi piirile. 

Global Times ja People's Daily postitasid minutipikkuse video, milles võis näha soomustransportööre liikumas väidetavalt Hongkongiga piirnevasse Shenzheni. 

Videos näidati paari tosinat soomukit liikumas läbi riigi lõunaosas asuva Guangzhou linna ning teisi soomustransportööre lahkumas Hiina idaprovintsist Fujianist. 

Global Times peatoimetaj Hu Xijin kirjutas sotsiaalmeedias, et sõjaväe kohalolek annab tunnistust, et kui olukord Hongkongis ei parane, siis Hiina sekkub.

Trump nimetas New Jerseys Morristownis ajakirjanikele kõneldes Hongkongi situatsiooni väga keeruliseks. 

"Loodetavasti laabub kõik rahumeelselt, et keegi ei saa viga ja keegi ei saa surma," lausus ta. 

Hiina sarjas Hongkongi protestijate "terroristidelaadset käitumist"

Hiina sarjas kolmapäeval demokraatiameelsete protestijate käitumist Hongkongi lennujaamas ja nimetas seda "terroristidelaadseks", sest meeleavaldajad peksid kaht meest.

Teisipäeval tõkestasid aktivistid jaamas kaks terminali ning sundisid lennujaama sulgema.

Väike grupp protestijad võtsid piiramisrõngasse, sidusid kinni ja peksid kahte meest. Ühel neist oli seljas kollane ajakirjaniku vest. Hiina riikliku lehe Global Times peatoimetaja sõnul oli mees üks tema lehe reporteritest. Pekingi sõnul oli teine Shenzheni elanik, kes läks Hongkongi külastama.

"Mõistame need terroristidelaadsed tegevused hukka kõige tugevamal võimalikul moel," ütles Hiina riiginõukogu Hongkongi ja Macau asjade osakonna pressiesindaja Xu Luying.

Ta nimetas peksa saanud kahte meest "Mandri-Hiina kaasmaalasteks".

Meest, kes Xu sõnul oli Shenzheni elanik, hoidsid meeleavaldajad kinni umbes kaks tundi, enne kui ta kiirabiga minema viidi.

Protestijate teod "tõsiselt kahjustavad Hongkongi rahvusvahelist mainet ning tohutu paljude Mandri-Hiina kaasmaalaste tundeid", lisas Xu.

"Toetame resoluutselt Hongkongi politseid ja kohtuid..., et nad annaksid kurjategijad kohtu alla võimalikult ruttu."

Hiina erihalduspiirkonnas Hongkongis nädalaid kestnud marsside, meeleavalduste ja istumisstreikide raames on tänavatele tulnud miljonid inimesed. See on suurim väljakutse Hiina võimule Hongkongis pärast 1997. aastat, mil Ühendkuningriik selle Hiinale andis.

Protestid läitis vastuoluline eelnõu, mis oleks andnud Hongkongi võimudele voli anda inimesi välja Mandri-Hiinale. Sealt aga arenesid protestid palju laiemaks kampaaniaks, kus nõutakse demokraatlikke vabadusi ning Hiina autoritaarse režiimi mõjuvõimu kasvu peatamist.

Hongkongi meeleavaldajad vabandasid lennujaamas toimunud peksu pärast

Hongkongi protestijad hakkasid isekeskis lahkama hiljutist vägivallajuhtu Hongkongi lennujaamas, kus meeleavaldajad peksid kahte meest, keda nad pidasid Pekingi heaks töötavateks nuhkideks. 

Peksjate väitel oli üks meestest politseinik Mandri-Hiinast ja teine Hiina luuraja. 

Mehed seoti kinni ja peksti läbi, mille järel mõned meeleavaldajad ning tuletõrjujad toimetasid nad kiirabisse. 

"Pärast mitu kuud kestnud vastupanu, me oleme hirmul, vihased ja väsinud. Mõned meist on muutunud kergesti ärrituvaks ja me reageerisime eile öösel üle," teatas üks protestijate ühendus internetis avalduses. 

"Me tunneme selle pärast valu ja häbi ning tahaksime saata oma kõige siiramad vabandused."

"Me ei ole nagu korrumpeerunud politsei," ütles üks meeleavaldajatest veebiplatvormil LIHKG, kus proteste organiseeritakse. "Me peaksime tunnistama, kui me eksime," lisas ta. 

Hongkong pidas lennujaamavägivallaga seoses kinni viis inimest

Hongkongi politsei pidas Hongkongi lennujaamas toimunud vägivallaga seoses kinni viis inimest.

Viis meest vanustes 17-28 aastat vahistati ebaseadusliku kogunemise eest, ütles politsei kõneisik Mak Chin-ho kolmapäeval. Neist kahele esitati süüdistus politseiniku ründamises ja ründerelvade omamises.

Kõneisiku sõnul vahistatakse ilmselt veel kahtlusaluseid, nende seas need, kes ründasid teisipäeval relva haaranud politseinikku, kui märulipolitsei meeleavaldajaid lennujaamast ära ajada proovis.

Hongkongi seadused lubavad eluaegset vangistust neile, kes panevad toime vägivaldseid või avalikku julgeolekut lennujaamas ohustavaid tegusid.

"Politsei lubab kõigile Hongkongi kodanikele, et me võtame meetmeid, et süüdlased vastutusele võtta," lisas Mak.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: