X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

USA demokraatide teine debatt keskendus tervishoiule ja immigrantidele

Foto: AP/Scanpix

USA demokraatide presidendikandidaadid pidasid teise valimisdebati, milles keskendusid peamiselt tervishoiule, immigratsioonile ja kliimapoliitikale.

Demokraatide presidendikandidaatide teine debatt toimus Michigani osariigis Detroidis. 2016. aastal võitis president Donald Trump Michiganis napilt ja see on koos Pennsylvania ja Wisconsiniga osariikide hulgas, mida demokraadid soovivad 2020. aastal taas enda kätte saada.

Ülevaateid debatist on teinud näiteks Vox, Fox News, CNN, Axios, Hill jt.

Debati peamine tähelepanu oli koondunud Bernie Sandersile ja Elizabeth Warrenile, kes olid kõrvuti paigutatud lava keskele. Senaatorid võitlevad erakonna vasakpoolsete häälte üle ja on mõlemad viimaste küsitluste järgi demokraatide kandidaatide eesotsas.

Üks olulisemaid teemasid, mille üle demokraadid vaidlesid, oli tervishoid.

"Me võime minna mööda seda teed, kuhu senaator Sanders ja senaator Warren tahavad meid viia oma halva poliitikaga, nagu näiteks Medicare kõigile, või siis hoopis valida kandidaadi, kellel on uued ideed ja kes soovib luua universaalset tervishoidu igale ameeriklasele, kuid võimalusega valida," ütles John Delaney.

Bernie Sanders lausus, et tervisekindlustus on inimõigus, mitte privileeg. "Ma usun seda ja võitlen selle eest," märkis ta.

Erakonna tsentristlikumad kandidaadid kritiseerisid omakorda Sandersi ja Warreni lubadusi ning märkisid, et need on teostamatud ning peletavad eemale mõõdukamaid valijaid.

"See tõrjub eemale sõltumatud valijad ning tagab selle, et Trump valitakse uuesti ametisse," sõnas Delaney.

Lisaks rääkisid kandidaadid immigratsioonist ja piiripoliitikast. Warren ja Sanders rõhutasid taas kord, et illegaalne piiriületus tuleks dekriminaliseerida.

"Meil peab jätkuvalt olema piirijulgeolek ja meil on võimalik seda teha, aga mida me ei tohi teha, on hüljata oma väärtused. Asja sisu ei ole kriminaliseerimises. See on lihtsalt andnud president Donald Trumpile võimaluse perekondi lõhkuda," ütles Warren.

Lisaks tervishoiule kerkisid vasakpoolsete ja tsentristide eriearvamused esile ka migratsiooni puhul. "Kui mind valitakse presidendiks, püsivad ebaseaduslikud piiriületused ebaseaduslikena," rõhutas Pete Buttigieg ja märkis, et immigratsiooni liberaliseerimise plaanid tõstavad kindlasti Trumpi toetust.

Steve Bullocki sõnul pole vaja kõike dekriminaliseerida. "Mida tuleb teha, on valida president, kellel on mõistmine ja viisakus, et kohelda piirile tulevaid inimesi ühena meist," lausus ta.

Demokraadid vestlesid veel kliimamuutusest, kaubanduslepetest, relvaseadustest, tasuta ülikooliharidusest, rassipoliitikast ja üllatuslikult ka sellest, kellel on kõige suurem võimalus Donald Trumpi presidendivalimistel võita.

Ülejäänud demokraatide kandidaadid peavad debati kolmapäeva õhtul. Seekord satuvad taaskord koos lavale endine asepresident Joe Biden ja senaator Kamala Harris. Eelmise debati ajal noomis Harris Bidenit tema varasemate väljaütlemiste pärast ja see pälvis toona USA meedias suurt tähelepanu.

Toimetaja: Tõnu Karjatse, Marko Tooming, Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: