Video: Türkmenistani presidendi puhkus möödus aktiivselt

Türkmenistani president gaasikraatri ääres rallit sõitmas.
Türkmenistani president gaasikraatri ääres rallit sõitmas. Autor/allikas: Video stoppkaader

Türkmenistani riigitelevisioonis läks pühapäeval eetrisse 26 minuti pikkune videoklipp, mis tegi kokkuvõtte sellest, kuidas möödus president Gurbangulõ Berdõmuhammedovi suvepuhkus.

Videos sai Türkmenistani rahvas vaadata, kuidas riigipea ratsutas hobusel ja sõitis jalgrattaga, testis võimuesindajate uut relvastust, inspekteeris koos valitsuse liikmetega uut basseini ja tegi nendega koos jõusaalis trenni, kirjutas raamatut keskaasia lambakoerast ning kihutas maastikuautoga Karakumi kõrbes asuva Põrgu väravaks kutsutud maagaasi kraatri juures. Lisaks kuulas ta ka oma lapselapse Kerimi uut muusikapala "Elagu Türkmenistan! Ainult hobuse kiirusel edasi!".

Berdõmuhammedov oli puhkusel 15. juulist 15. augustini. Varem ei ole ta nii pikalt puhkusel olnud. Samuti on tähelepanuväärne see, et riigimeedia polnud enne teatanud, millega president puhkuse ajal tegelema hakkab. Varasemate puhkuste puhul ilmusid sellised teated riigimeedias regulaarselt, vahendavad Meduza ja Svoboda.

21. juulil hakkasid interneris levima kuulujutud Berdõmuhammedovi surma kohta. Türkmenistani võimud lükkasid need väited tagasi ning riigitelevisiooni eetrisse paisati koheselt videolõik presidendi tegemistest. Valitsuse pressiteenistus täpsustas hiljem, et Berdõmuhammedov olevat käinud Saksamaal, kus on ravil tema raskelt haige ema. Kuulujutu arengust ja selle tähendusest Türkmenistanile on pikemalt kirjutanud näiteks tuntud analüütik Paul Goble.

Briti mõttekoda Foreign Policy Centre hoiatas sel suvel avaldatud raportis, et investorid ning valitsused peaksid hoidma eemale maagaasivarude poolest rikkast Türkmenistanist, sest diktaatorliku eluviisiga presidendi Gurbangulõ Berdõmuhammedovi juhitud riik olevat tegelikkuses juba "katastroofi äärel".

Välispoliitika eksperdid aga märgivad, et mujal maailmas veidrat huumorit pakkuv isikukultus varjab tegelikult riigi palju süngemat poolt - repressioone ja süvenevat majanduskriisi, mida aga välisinvestorid kipuvad sageli ingnoreerima.

Türkmenistani riigimeedia on presidendi isikukultuse viljelemisel paistnud silma erakordse grotesksusega, mis analüütikute hinnangul ületab aeg-ajalt isegi Põhja-Korea riiklikku propagandat. 

Näiteid, kuidas Berdõmuhammedov kodumaa meedias kajastamist leiab:

Riigimeedias on Türkmenistani president esinenud korduvalt enda kirjutatud muusikapaladega. Ka on ta võitnud tähtsa kodumaise laulukonkursi. Siin riigipea ise oma laulu esitamas.

Samuti on ta lasknud muusikal kõlada valijate ning töötajatega kohtudes.

President laulmas 8. märtsi puhul. 

Musitseerimas koos noorte sugulastega.

President laulmas rahvale oma BMW aknast.

President autoga "driftimas".

Berdõmuhammedov sõidutamas vana Volgaga Venemaa peaministrit Dmitri Medvedevit.

Berdõmuhammedov võtab sageli osa sõjaväeõppustest, kus ta demonstreerib jõuametkondade juhtidele, kuidas õigesti tuli- ja külmrelvi käsitseda. 

Veel osalemist õppustel. 

Lasketiirus jalgrattal.

Türkmenistani president näitas ministritele, kuidas korvpalli mängida. 

President alustas raamatu kirjutamist ning paitas kutsikaid ja hobuseid.

Üle-eelmise aasta oktoobri alguses kinkis Berdõmuhammedov hilise sünnipäevakingitusena Venemaa presidendile Vladimir Putinile Türkmenistanis aretatud koera kutsika

Üle-eelmise aasta oktoobris pälvis Berdõmuhammedov taas ülemaailmset (sotsiaal)meediatähelepanu, kui riigitelevisioonis näidati seda, kuidas ta käis tõutäku seljas ratsutades vaatamas ehitustöid pealinn Ašgabatis.

Kriitikute arvates meenutas videoklipp stseene Sacha Baron Coheni komöödiast "Diktaator" ning oli järjekordseks näiteks autoritaarsest isikukultusest maagaasi ja nafta poolest rikkas endises liiduvabariigis. 

Tavapärane kohtumine jõuametkondade juhtidega.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: