Türkmenistani kadetid võistlesid Berdõmuhammedovi raamatu ette kandmises

Türkmenistani president Gurbangulõ Berdõmuhammedov.
Türkmenistani president Gurbangulõ Berdõmuhammedov. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Türkmenistani kaitseministeeriumile alluvas sõjaväekoolis nr 1 leidis aset kirjanduskonkurss, mille raames said kadetid võistelda president Gurbangulõ Berdõmuhammedovi romaani "Õnne lind" peast ette kandmises.

Konkursi korraldamisest teatas kaitseministeeriumi veebiväljaanne, vahendas portaal Hronika Turkmenistana.

Kadettidele oli antud teose pähe õppimiseks kaks kuud ning 14. oktoobril leidiski aset konkurss kahes voorus. Võidukalt osalenuid pärjati kingituste ja aukirjadega.

Edaspidi hakkavad sellises võistlused toimuma regulaarselt ning sellest võtavad lisaks kadettidele osa ka õppejõud.

Romaan "Õnne lind" räägib presidendi isa Mäligulõ Berdõmuhammedovi noorusest ning see ilmus 2013. aastal.

Türkmenistanis lokkab juba aastaid presidendi isikukultus

Türkmenistani riigimeedia on presidendi isikukultuse viljelemisel paistnud silma erakordse grotesksusega, mis analüütikute hinnangul ületab aeg-ajalt isegi Põhja-Korea riiklikku propagandat. 

Välispoliitika eksperdid aga märgivad, et mujal maailmas veidrat huumorit pakkuv isikukultus varjab tegelikult riigi palju süngemat poolt - repressioone ja süvenevat majanduskriisi, mida aga välisinvestorid kipuvad sageli ignoreerima.

Briti mõttekoda Foreign Policy Centre hoiatas sel suvel avaldatud raportis, et investorid ning valitsused peaksid hoidma eemale maagaasivarude poolest rikkast Türkmenistanist, sest diktaatorliku eluviisiga presidendi Gurbangulõ Berdõmuhammedovi juhitud riik olevat tegelikkuses juba "katastroofi äärel".

Türkmenistani riigitelevisioonis läks näiteks augustis eetrisse 26 minuti pikkune videoklipp, mis tegi kokkuvõtte sellest, kuidas möödus president Gurbangulõ Berdõmuhammedovi suvepuhkus. Videoklipp mooduskaski suurema osa õhtusest uudistesaatest.

Videos sai Türkmenistani rahvas vaadata, kuidas riigipea ratsutas hobusel ja sõitis jalgrattaga, testis võimuesindajate uut relvastust, inspekteeris koos valitsuse liikmetega uut basseini ja tegi nendega koos jõusaalis trenni, kirjutas raamatut keskaasia lambakoerast ning kihutas maastikuautoga Karakumi kõrbes asuva Põrgu väravaks kutsutud maagaasi kraatri juures. Lisaks kuulas ta ka oma lapselapse Kerimi uut muusikapala "Elagu Türkmenistan! Ainult hobuse kiirusel edasi!".

Veel näiteid, kuidas Berdõmuhammedov kodumaa meedias kajastamist leiab:

Riigimeedias on Türkmenistani president esinenud korduvalt enda kirjutatud muusikapaladega. Ka on ta võitnud tähtsa kodumaise laulukonkursi. Siin riigipea ise oma laulu esitamas.

Samuti on ta lasknud muusikal kõlada valijate ning töötajatega kohtudes.

President laulmas 8. märtsi puhul. 

Musitseerimas koos noorte sugulastega.

President laulmas rahvale oma BMW aknast.

President autoga "driftimas".

Berdõmuhammedov sõidutamas vana Volgaga Venemaa peaministrit Dmitri Medvedevit.

Berdõmuhammedov võtab sageli osa sõjaväeõppustest, kus ta demonstreerib jõuametkondade juhtidele, kuidas õigesti tuli- ja külmrelvi käsitseda. 

Veel osalemist õppustel. 

Lasketiirus jalgrattal.

Türkmenistani president näitas ministritele, kuidas korvpalli mängida. 

President alustas raamatu kirjutamist ning paitas kutsikaid ja hobuseid.

Üle-eelmise aasta oktoobri alguses kinkis Berdõmuhammedov hilise sünnipäevakingitusena Venemaa presidendile Vladimir Putinile Türkmenistanis aretatud koera kutsika

Üle-eelmise aasta oktoobris pälvis Berdõmuhammedov taas ülemaailmset (sotsiaal)meediatähelepanu, kui riigitelevisioonis näidati seda, kuidas ta käis tõutäku seljas ratsutades vaatamas ehitustöid pealinn Ašgabatis.

Kriitikute arvates meenutas videoklipp stseene Sacha Baron Coheni komöödiast "Diktaator" ning oli järjekordseks näiteks autoritaarsest isikukultusest maagaasi ja nafta poolest rikkas endises liiduvabariigis. 

Tavapärane kohtumine jõuametkondade juhtidega.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: