Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Türkmenistani president andis Vene telekanalile haruldase intervjuu

Türkmenistani president Gurbangulõ Berdõmuhammedov Vene telekanalile intervjuud andmas.
Türkmenistani president Gurbangulõ Berdõmuhammedov Vene telekanalile intervjuud andmas. Autor/allikas: Rossija 24 video stoppkaader

Türkmenistani president Gurbangulõ Berdõmuhammedov andis pühapäeval uue hipodroomi avamisel haruldase 20 minuti pikkuse intervjuu Venemaa telekanalile Rossija ning sotsiaalmeedias on see video palju tähelepanu pälvinud.

Märkimisväärne on see, et sellises formaadis intervjuud pole Berdõmuhammedov kunagi varem andnud. Miks ta seda praegu tegi, pole paraku teada.

Riikliku uudisteagentuuri TDH kinnitusel oli tegu spontaanse intervjuuga. Muuhulgas märkis Türkmenistani riigipea seda, et "Venemaa meedia ei kajasta sündmusi kunagi kallutatult ja omab seetõttu väga suurt autoriteeti".

Intervjuu ajal rõhutas Berdõmuhammedov korduvalt Türkmenistani ja Venemaa häid suhteid ning rääkis ka järgnevatel teemadel:

* "Hobusega ratsutamine aitab ka poliitilises elus. Ma tunnen end alati ratsanikuna, kappan edasi ja toon endaga kaasa ka rahva. Aga mis, kas Vladimir Vladimirovitš hobusega ei ratsuta? Samuti ratsutab!" teatas Berdõmuhammedov;

* rääkides 2017. aasta septembris Aşgabatis toimunud Aasia mängudest märkis president, et "kõik maailma inimesed räägivad, et need ei olnud mitte ainult Aasia mängud, vaid tõelised olümpiamängud";

* selgitades ehitusplaane Türkmenistani pealinnas, mis asub Karakumi kõrbes Köpetdagi jalamil, tunnistas Berdõmuhammedov, et on võtnud endale eeskujuks Peterburi arhitektuuri, eelkõige sealsed sillad;

* president mainis probleeme Liibüas, Süürias ja Iraagis, mis mõjuvad tema sõnul maailma majandusele negatiivselt. "Oleks küll hea, kui oleks rahu igal pool maailmas," nentis ta;

* "Me peame näitama kogu maailmale, et me oleme avatud kõikidele oma naabritele ja ajame avatud uste poliitikat. Vaadake, seal mägede taga on Iraan, kui sõbralikult me küll nendega koos elame! Jalutage meil linnas ringi: igal pool on meil kohvikud ja internet!";

* intervjuu ajal oli näha palju tudengeid rahvuslikku püha puhul hüüdlauseid karjumas. President näitas nende suunas ja ütles: "See rahvuslik koloriit, mida te näete, te tõenäoliselt mõtleme, et me paneme neid niimoodi tegema? Nad ise tahavad! Nad lõpetavad kõrgkoole, leiavad oma koha elus ja see on juba nende endi asi!"

Intervjuu täismahus: 

Äärmiselt autoritaarses riigijuhtimises ja inimõiguste ning sõnavabaduse rikkumises süüdistatud president Berdõmuhhamedovit kajastab tema kodumaa meedia järjekindlalt ülivõrdes.

Mõned näited:

Riigimeedias on Türkmenistani president esinenud korduvalt enda kirjutatud muusikapaladega. Ka on ta võitnud tähtsa kodumaise laulukonkursi. Siin riigipea ise oma laulu esitamas.

Samuti on ta lasknud muusikal kõlada valijate ning töötajatega kohtudes.

President laulmas 8. märtsi puhul. 

Musitseerimas koos noorte sugulastega.

President autoga "driftimas".

Eelmise aasta suvel võttis Berdõmuhammedov aga osa sõjaväeõppustest, kus ta demonstreeris jõuametkondade juhtidele, kuidas õigesti tuli- ja külmrelvi käsitseda. 

Veel osalemist õppustel. 

Türkmenistani president näitas ministritele, kuidas korvpalli mängida. 

Eelmise aasta oktoobri alguses kinkis Berdõmuhammedov hilise sünnipäevakingitusena Venemaa presidendile Vladimir Putinile Türkmenistanis aretatud koera kutsika

Eelmise aasta oktoobris pälvis Berdõmuhammedov taas ülemaailmset (sotsiaal)meediatähelepanu, kui riigitelevisioonis näidati seda, kuidas ta käis tõutäku seljas ratsutades vaatamas ehitustöid pealinn Aşgabatis.

Kriitikute arvates meenutas videoklipp stseene Sacha Baron Coheni komöödiast "Diktaator" ning oli järjekordseks näiteks autoritaarsest isikukultusest maagaasi ja nafta poolest rikkas endises liiduvabariigis. 

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: