Türkmenistani president valmistab oma poega ette võimuletõusuks

Türkmenistani presidendI Gurbangulõ Berdõmuhhamedovi poeg Serdar alabai tõugu lambakoera pidustustel.
Türkmenistani presidendI Gurbangulõ Berdõmuhhamedovi poeg Serdar alabai tõugu lambakoera pidustustel. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

Türkmenistani president Gurbangulõ Berdõmuhhamedov määras oma poja Serdari valitsusse positsioonile, kus tema koordineerida jäävad majandus- ja rahandusküsimused. Otsuses nähakse märki sellest, et Berdõmuhhamedov valmistab oma 39-aastast poega ette enda järel võimu üle võtma.

Türkmenistani riigimeedia teatas reedel, et Serdar määrati majandus- ja rahandusküsimuste asepeaministriks, kelle ülesandeks jääb ka rahvusvaheliste finantsinstitutsioonidega suhtlemine. Berdõmuhhamedov taandas oma poja ka riigikontrolli juhi ja riigi julgeolekunõukogu liikme kohtadelt, kus ta seni oli töötanud. Mingit põhjendust otsustele ei antud.

Pärast nimetamist riigikontrolli juhiks ja julgeolekunõukogu liikmeks tänavu veebruaris tõusis Serdari nähtavus avalikkuses järsult, kirjutas väljaanne Raasdio Vabaduse / Vaba Euroopa veebiväljaanne rferl.org. Serdari näidati juhtimas Türkmenistani delegatsioone välismaal ning tema visiidid riigi eri piirkondadesse hakkasid meenutama tema isa käitumist.

Aprillis osales Serdar turkmeeni hobuse- ja koeratõu riigipühade pidustustel, kus varasemalt on olnud prominentsel kohal tema isa, kes on rahvale demonstreerinud ka oma ratsutamisoskust ning jaganud tublimatele tõuaretajatele auhindu.

Serdari uuele ametikohale nimetamisega kaasnes ka mitme kõrge ametniku vallandamine. Türkmenistani majanduslik olukord on halvenenud, tööpuudus kasvanud, valitseb segadus toiduainete hinnasubsiidiumidega ning paljud inimesed on lahkunud tööle välismaale. Aprillis langes Türkmenistani vääringu manati kurss kõigi aegade madalaimale tasemele.

Türkmenistani riigi range kontrolli all olev majandus, mis on aastaid raskustes olnud, kannatab ebaõnnestunud energiamüügi otsuste ning gaasihindade madalseisu tõttu.

Türkmenistanil on teadaolevalt maailma ühed suurimad maagaasivarud.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: