Reformierakond läheb katsele Ratase valitsus kukutada

{{1566036480000 | amCalendar}}

Laupäeval erakonna suvepäevade kogunenud Reformierakonna juhatus otsustas teha ettepaneku riigikogu erakorralise istungi kokkukutsumiseks, et teha ettepanek avaldada peaminister Jüri Ratase valitsusele umbusaldust.

"Eestil ei ole toimivat valitsust ja selle eest vastutab peaminister. Kui valitsuse ministrid ületavad võimupiire, ei pea seadusi ja reegleid millekski, sisuliselt sülitavad õigusriigi peale ja peaminister vaatab seda pealt ja ütleb, et kõik on õige ja lubatav, siis selle segaduse eest vastutab peaminister," põhjendas Reformierakonna esimees Kaja Kallas ERR-ile valitsuse umbusaldamist.

"Meil ei ole illusiooni, et see umbusaldus võiks läbi minna, aga niimoodi jätkata ka ei saa, et vaadata seda kõike juhtumas, vaadata seda, kuidas Eesti riiki lõhutakse, kuidas Eesti rahvusvahelist mainet kahjustatakse selliselt, nagu seda on tehtud - me ei saa seda lihtsalt pealt vaadata ja me peame võtma ette samme," lisas Kallas.

Kallas: usalduskriis kestab

"Usalduskriis sisejulgeoleku valdkonnas kestab. Selle totaalse segaduse ja peataoleku eest vastutab peaminister. Seetõttu otsustasime Reformierakonna juhatuses algatada umbusaldusavalduse Jüri Ratasele," teatas Kallas laupäeva õhtul sotsiaalmeedia vahendusel.

"Sel nädalal nägime, kuidas valitsuse ministrid ei pea õigusriiki mitte millekski ja üritavad seadusevastaselt ja oma võimupiire ületades kangutada kohalt politsei- ja piirivalveameti juhti," kirjutas Kallas. "Jüri Ratas ütles juba ei tea mitmendat korda, et nende tegevus on lubamatu. Ometi, nagu ikka tema puhul, ei käi sõnad ja teod käsikäes – suu ütleb üht, aga tegu on see, et ta lubab sel juhtuda," jätkas suurima opositsioonierakonna juht.

"Poliitikat ei saa taandada tehnoloogiale, kui küsimus on räiges rünnakus õigusriigile. Peaministri kohus on seista selle eest, et riiki juhitakse väärikalt ja et Eesti tippametnikud (Vaher, Maasikas, Perling) ei satuks parteipoliitilise tagakiusamise alla. Jüri Ratas pole sellega hakkama saanud ja seetõttu ei sobi ta Eesti peaministriks," ütles Kallas.

Ajendiks Helmede surve Vaherile

Kallas ütles juba reedel, et ta pole enne näinud, et mõni minister niimoodi teise ministri haldusalas laamendaks nagu seda tegi rahandusminister Martin Helme, püüdes tagandada politseijuht Elmar Vaherit ebaseaduslikult ametist, mistõttu pidanuks peaminister Jüri Ratas nii puhkusel viibiva siseministri Mart Helme kui Martin Helme ametist vabastama.

Selles valguses koguneski laupäeval Reformierakonna juhatus ning otsustas, et Ratase valitsusele tuleb avaldada umbusaldust.

Kallas välistab Ratase juhitud valitsusse mineku

Seda, et Jüri Ratas reede õhtul pärast Mart ja Martin Helmega kohtumist teatas, et mingit kriisi ei ole, kommenteeris Kallas tõdemusega, et Ratas ei taju absoluutselt ühiskondlikke pingeid.

"Kui ta ei taju seda, et õigusriik on saanud kõvasti riivata, ministrid on ületanud oma võimupiire, ja ta ütleb, et see ei ole justkui mitte midagi, siis see näitab veelgi enam, et ta ei taju oma positsiooni olulisust ja ta ei sobi sellele kohale," ütles Kallas.

Kallas ei näe võimalust olla valitsuse lagunedes minister peaminister Jüri Ratase uues valitsuses: "Nagu ma ütlesin, me kavatseme peaministrit umbusaldada. Kuidas saaksin ma olla tema valitsuses?"

Sotsiaaldemokraatlik Erakond on lubanud algatada umbusaldusavalduse Mart ja Martin Helme vastu, juhul kui Jüri Ratas neid 21. augustiks tagasi pole kutsunud. Seejärel algab riigikogus allkirjade kogumine umbusaldusavalduse sisseandmiseks.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: