Kallas: tundub täiesti uudne olukord Eesti poliitikas

{{1565939040000 | amCalendar}}
Kaja Kallas.
Kaja Kallas. Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Reformierakonna esimees Kaja Kallas ütles lühiintervjuus ERR-ile, et ta pole enne näinud, et mõni minister niimoodi teise ministri haldusalas laamendaks nagu seda tegi rahandusminister Martin Helme.

Kas Reformierakond kui suurim opositsioonierakond on juba mõelnud, et võiks kokku kutsuda riigikogu erakorralise istungi ja avaldada umbusaldust Mart Helmele, Martin Helmele või lausa peaminister Jüri Ratasele?

Jah, see olukord, kus rahandusminister üritab siseministri eest vabastada politsei- ja piirivalveameti peadirektorit ilma peaministri teadmata, see on tõesti väga kummaline ja sellises olukorras ei jää peaministril tegelikult mitte midagi muud üle kui need ministrid ametist vabastada või astuda kogu valitsusega tagasi. Täna hommikuks ei ole seda veel juhtunud. Peaminister Ratas ütles eilses "Aktuaalses kaameras", et ta kavatseb Mart Helmega rääkida alles siis kui too puhkuselt naaseb. See on samuti väga kummaline, sest valitsuse töö, sest valitsuse töö on 24/7 ja peaminister peab siseministriga koheselt rääkima. Mis puudutab meie samme, siis homme me kohtume meie fraktsiooni ja juhatuse liikmetega ja siis otsustame edasi, kuidas toimida. Tõenäoliselt kutsume esmaspäeval kokku ametlikult erakonna juhatuse ja arutame fraktsiooniga, kas me saame astuda järgmiseid samme.

Teil oleks väga keeruline praeguses olukorras avaldada umbusaldust Jüri Ratasele, sellepärast, et juhul kui te soovite Keskerakonnaga tulevikus teha ühist valitsusliitu, siis see ei ole väga mõistlik mõte.

Eduka umbusaldamise eelduseks on see, et koalitsioonierakondadest mõni tuleb selle umbusaldamisega kaasa. Praegu annab see segadus, mis on tekkinud kindlasti annab alust umbusaldamiseks. Veel selline eriti kummaline kombinatsioon, kus rahandusminister üritab vallandada siseministri haldusala peamise suure organisatsiooni või allasutuse juhti. Kes selle eest vastutab? Kas vastutab rahandusminister, kes selliseid käike tegi või vastutab siseminister, kelle eest ta neid käike tegi. Aga igal juhul vastutab valitsuse töö eest ka peaminister, kes peaks need ministreid korrale kutsuma. Kui me tuletame meelde, siis Martin Helmel on see juba teine kord käituda valitsuse tahte vastaselt ja mitte valitsuse ja parlamendi otsuseid arvestada. Tundub täiesti uudne olukord Eesti poliitikas. Ma ei ole varem kuulnud, et mõni minister läheks teise ministri haldusalas niimoodi laamendama.

On teil nüüd olnud ka kontakte koalitsioonierakondade juhtidega?

Ikka on.

Olete Jüri Ratasega ka rääkinud?

Ei hakka siin ajakirjanduse vahendusel rääkima, kellega olen rääkinud või kellega ei ole.

Sotsiaaldemokraadid soovivad Helmete tagandamist

Sotsiaaldemokraatlik erakond (SDE) teatas, et nemad ootavad peaminister Jüri Rataselt rahandusminister Martin Helme ja siseminister Mart Helme viivitamatut ametist vabastamist, vastasel juhul ootab Helmesid umbusaldamine riigikogus, mis suure tõenäosusega tähistab selle valitsuse kuulsusetut lõppu.

"Neljapäev oli viimaste kümnendite Eesti poliitika üks kõige mustemaid päevi. Me olime tunnistajateks sündmustele, mis seadsid ohtu õigusriigi toimimise ja demokraatliku riigikorralduse. Eesti inimesed ei ole sellist valitsust ja eriti ministreid Martin ja Mart Helmet ära teeninud. Vähim, mida valitsusjuht Jüri Ratas praegu teha saab, on minna presidendi juurde Helmete ametist vabastamise avaldusega," ütles sotside juht Indrek Saar.

Saare sõnul korrutab peaminister nädalast nädalasse, et Eesti on õigusriik ja jääb selleks.

"Nüüd peab peaminister näitama, kuidas ta lahendab olukorra, kus tema juhitava valitsuse rahandus- ja siseminister vilistavad õigusriigi põhimõtetele. Karika viimaseks piisaks oli oma volitusi ületades, dokumente fabritseerides ja valitsust ignoreerides kõrge riigiametniku survestamine, et ta ametist tagasi astuks," rääkis Saar. "Nõustume PPA ametiühingu poolt öelduga, et ministrite selline käitumine on omane totalitaarsetele riikidele. Sotsiaaldemokraadid ei näe võimalust Martin ja Mart Helme jätkamiseks valitsuses. Iga päevaga, mil Helmed kuuluvad valitsusse, kaugeneb Eesti õigusriigist."

SDE lubas algatada riigikogus Mart ja Martin Helme umbusaldusavaldused. "Anname Ratasele aega 21. augustini. Seejärel algatab sotsiaaldemokraatide fraktsioon umbusaldusavalduste sisse andmiseks riigikogu liikmete allkirjade kogumise," lausus Saar.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: