Britte võib leppeta lahkumise korral oodata kaupade nappus ja piiriummikud

Vaade Doveri sadamale, mis on üks peamisi punkte, mille kaudu käib kaubavedu mandri-Euroopa ja Ühendkuningriigi vahel.
Vaade Doveri sadamale, mis on üks peamisi punkte, mille kaudu käib kaubavedu mandri-Euroopa ja Ühendkuningriigi vahel. Autor/allikas: Reuters / Scanpix

Juhul kui Ühendkuningriigi lahkumine Euroopa Liidust (Brexit) toimub ilma leppeta, võib britte oodata toidukaupade, kütuse ja ravimite nappus, öeldakse nädalavahetusel meediasse lekkinud ametlikust raportist.

Ajalehe Sunday Times avaldatud ülevaates mainitakse veel ka ummistunud kaubasadamaid, meeleavaldusi ja teenuste katkemist, kuid lisatakse samas, et Briti valitsuse tellimusel koostatud ülevaates toodud probleemid on kõige tõenäolisemad, mitte kõige hullemad, mis võivad juhtuda.

Ühendkuningriigi valitsus asus koheselt ajalehes esitatud väiteid pehmandama. Nii kinnitas leppeta lahkumise ettevalmistuste eest vastutav minister Michael Gove, et väljatoodud probleemid vastavad kõige halvemale stsenaariumile ning valitsus on viimastel nädalatel kiirendanud ettevalmistusi, et tekkivaid probleeme leevendada.

Times'i andmeil võivad leppeta Brexiti korral tekkida La Manche'i äärsetes sadamates veoautode järjekorrad, kuna hinnanguliselt 85 protsenti neist ei ole valmis selleks, kui Prantsuse võimud hakkavad nõudma neilt tollidokumente. Ummistused suudetaks likvideerida alles kolme kuuga, edastas leht. Samuti on oodata, et Ühendkuningriigi koosseisu kuuluva Põhja-Iirimaa ja Euroopa Liidu liikmesriigi Iirimaa piiril taastub piirikontroll.

"Valitsuse büroo augustis valminud ettekanne koodnimega Talvike (Operation Yellowhammer) annab sissevaate valitsuse salajatestesse ettevalmistustesse, et ära hoida riigi infrastruktuuri kollaps," kirjutas Sunday Times.

Peaminister Boris Johnsoni esindajad keeldusid raportit kommenteerimast, öeldes, et nemad lekkinud dokumete ei kommenteeri. Väidetavalt otsitakse Briti valitsuses inimest, kes raporti meediale lekitas.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: