Johnson: veel on võimalus uue Brexiti-leppe sõlmimiseks

{{1564407480000 | amCalendar}}
Foto: Jeff J Mitchell/PA Wire/PA Pictures/Scanpix

Briti peaminister Boris Johnson ütles, et praegu on veel kõik võimalused sõlmida Euroopa Liiduga uus Brexiti-lepe ning ta tahab ka täiesti uut kaubanduslepet.

"Me tahame teha täiesti selgeks, et Põhja-Iiri kaitsemeede ei ole hea, see on surnud, see peab minema. Lahkumiskokkulepe on surnud, see peab minema. Kuid veel on ruumi uue leppe tegemiseks," vahendas Reuters Johnsoni sõnu visiidil Šotimaa mereväebaasi.

"Me peame looma uue partnerluse kõigis asjades, mis on meile tähtsad, jagama koostööd kaitse, julgeoleku, luure, kultuuri, teaduse ja muudes valdkondades," lisas ta.

"Kõige selle keskmes on uus vabakaubanduslepe, millega me saame tagasi võtta kontrolli oma tollimaksude ja regulatsioonide üle ning teha asju teistmoodi seal, kus me tahame," rääkis Johnson.

Johnson välistas uue referendumi korraldamise Šotimaa iseseisvuse üle. 2014. aastal juba toimus selline hääletus.

"See oli kord-eluajal, kord-põlvkonnas asi. Seda räägiti kõigile," ütles Johnson. "Selle põhjal andsid nad oma hääled. Minu arvates oleks vale nüüd seda Šotimaa ja Suurbritannia rahvale antud lubadust murda ja teha uus referendum," rääkis peaminister.

Välisministri sõnul valmistub valitsus leppeta lahkumiseks

Boris Johnsoni pressiesindaja sõnul hoiatas peaminister, et kui Euroopa Liit positsioone ei muuda, siis valmistub saareriik lahkuma ilma leppeta, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Suurbritannia välisminister Dominic Raab kinnitas BBC-le, et riik lahkub Euroopa Liidust oktoobri lõpus, sest valitsuse jaoks on tegemist usaldusküsimusega. Raabi sõnul valmistab valitsuskabinet ette leppeta lahkumist.

"Tahame lepet, kui selleks ollakse valmis. Kuid ei saa niisama kustutada fakti, et eelmine lepe sai parlamendi ajaloos suurima kaotuse ning viis peaministri tagasiastumiseni. Me ei saa lihtsalt naasta viimastel läbirääkimistel jõutud positsioonidele. Euroopa Liit peab natukene muutuma," rääkis Raab.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: