Aaviksoo: komisjon selgitab Nurkse instituudi rahakasutuses välja tõe

{{1566467160000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Tallinna tehnikaülikooli rektor Jaak Aaviksoo rääkis, et Ragnar Nurkse instituudi raha kasutuse küsimustes selgitab tõe välja spetsiaalselt kokku kutsutud komisjon.

Aaviksoo sõnul peab komisjon välja selgitama, kas tegemist oli süsteemse pettusega ning miks sel juhul Euroopa Komisjoni ning ülikooli kontrollmehhanismid ei toiminud. Samuti, kas tegemist võis olla kuriteoga.

TTÜ teadusprorektor Renno Veinthal ütles, et hiljuti läbiviidud siseaudit laiemalt teadusprojektide rahakasutuses vajakajäämisi ei tuvastanud. Ta rõhutas, et selliseid projekte, mille maht on üle 325 000 euro kontrollib regulaarselt ka Euroopa Komisjon.

Postimees kirjutas neljapäeval, et 2016. aastal eraldas Euroopa Komisjon Horizon 2020 programmist Ragnar Nurkse instituudile 267 500 eurot, et eestlased viiksid ellu oma osa rahvusvahelisest projektist OpenGovIntelligence (OGI).

Postimehe käsutuses olevast OGI detailsest aruandlusest selgub, et kuigi OGI raames tegid kogu teadustöö ära vaid neli noort madalama tunnitasuga teadlast, paisutati TTÜ töökoormus Euroopa Komisjoni silmis kunstlikult suureks ehk raha kanti ka inimestele, kes projektis ei osalenud.

Sellest rääkis rektor Jaak Aaviksoole anonüümsust palunud vilepuhuja. Küsimusele, miks siseaudit OGI projekti ei uurinud, vastas Aaviksoo, et see oli just läbinud Euroopa Komisjoni kontrolli ning selle uurimine oleks vilepuhuja paljastanud.

"Inimene tuli ja palus konfidentsiaalsust ja anonüümsust. See selgitab seda, miks me ei võtnud seda projekti eraldi uurimise alla," ütles Aaviksoo.

"Me ei tea tänaseni kinnitatult, kes oli see noormees, kes palus minu audientsi ja helistas USA-s registreeritud telefoninumbrilt. Me saime kokku, rääkisime. Ta osundas, et Nurkse instituudis on neid andmeid esitatud, kas siis ilustatult või võltsitult. Need olid väga räiged süüdistused. Minuni need andmed jõudnud ei ole. Kui oleks olnud konkreetne sisend, oleks saanud kontrollida konkreetseid projekte. Kuna vihje oli, et see võib süsteemne olla, siis me võtsime ette laiema kontrollimise," rääkis Aaviksoo veel. "Tänase päevane ei ole mulle päris selge selle inimese motivatsioon," lisas ta.

Aaviksoo peab komisjon välja selgitama ka selle, kellega siseauditi käigus täpselt suheldi. "Kindlasti ta puudutab väga paljusid inimesi. Seal kuskil on hall tsoon. Tehtud töötundide mõõtmine on keeruline. Ülikooli jaoks on kõige olulisem, et tulemused vastaksid lubatule," sõnas Aaviksoo.

Esimese ülevaate komisjoni uurimise tulemustest lubas Aaviksoo anda nädala pärast. Seejärel selgub tema sõnul, kas projektide rahakasutuse kontrollmehhanisme tuleb kuidagi tõhustada.

Vilepuhuja: pole tõsi, nagu ma poleks tõendeid pakkunud

Tehnikaülikooli doktorant Keegan McBride ütles "Ringvaatele", et pole tõsi, nagu ta poleks Aaviksoole tõendeid pakkunud.

"Kohtumisele minnes ütlesin kohe, et võtan oma arvuti ja näitan. Varem olime vahetanud sõnumeid, kus ütlesin, et mul on tõendeid süstemaatilisest institutsioonilisest pettusest ja korruptsioonist selles instituudis, kus töötasin," lausus ta.

Kohtumisel näitas McBride enda sõnul Aaviksoole nimekirja projektidest ja inimestest, kes olid saanud tasu, aga polnud tööga seotud.

"Igatahes oli Aaviksoo pahane ja ütles, et see on pettus ja võimalik korruptsioon. Küsisin, kas saadan talle dokumendid, mida äsja näitasin. Ta ütles, et ei, pole vaja. Võid ju saata, kui tahad. Aga ülikooli rektorina saab ta need asjad ka ise kätte. /.../ Tegid õigesti, et mulle rääkisid," meenutas ta rektori öeldut. 

Rahandusminister: Eestis kuritarvitatakse eurorahasid vähem kui Euroopas keskmiselt

Teemat kommenteeris valitsuse pressikonverentsil ka rahandusminister Martin Helme. "Kui võrdleme teiste Euroopa riikidega, on eurorahade kuritarvitamine Eestis väiksem kui Euroopa keskmine. Meil on rahandusministeeriumis eraldi üksus, kes tegeleb eurotoetuste kontrolliga ja nõuab vajadusel ka raha tagasi," rääkis Helme.

"Seda on kurb lugeda, kui midagi sellist juhtub. Mul on nulltolerants selliste asjade suhtes. Kui meil on on Euroopa raha võimalik kasutada, siis peame tähelepanelikult silmas pidama, et see oleks kasutatud ratsionaalselt, eesmärgipäraselt ja ausalt," ütles ta veel.

Peaminister Jüri Ratas ütles, et ta on Jaak Aaviksooga sel teemal rääkinud ja nüüd tuleb oodata uurimiskomisjoni tulemusi. "Tuleb raport ära oodata ja siis edasi vaadata. Kui andmeid, et ka teistes ülikoolides toimub sama, siis tuleb need välja käia," lausus Ratas.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: