Reformierakond nimetab Ratase umbusaldamise avalduses seda käiku möödapääsmatuks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Reformierakond kavatseb tuleval esmaspäeval riigikogus peaminister Jüri Ratasele umbusaldust avaldada ning nimetab avalduse tekstis, millele allkirju kogub, praegust valitsust Eesti mainet kahjustavaks, ühiskonna sidusust lõhkuvaks ja tuleviku arvelt kulutajaks.

Reformierakond teeb ettepaneku kutsuda riigikogu erakorraline istungjärk kokku 26. augustil kell 10, et avaldada umbusaldust Jüri Ratasele.

"Peame kahetsusega nentima, et Jüri Ratas ei ole peaministrina suutnud tagada Eesti väärikat valitsemist. Jüri Ratas ei ole suutnud moodustada valitsust, mis töötaks Eesti edasiviimise nimel," seisab avalduses. "Selle asemel on Eestil valitsus, mis alates ametisse astumisest on rünnanud erinevaid ühiskonnagruppe ja lõhkunud ühiskonna sidusust. Meil on valitsus, mis kahjustab Eesti rahvusvahelist mainet ja mille ebakompetentsed ministrid ületavad oma võimupiire ega pea õigusriiki mitte millekski. Meil on valitsus, mis vaatamata majanduskasvule on teinud ja tegemas kulutusi tuleviku arvelt."

Avalduses tuuakse välja, et valitsusliidu poliitikute väljaütlemised on kahjustanud Eesti mainet strateegiliste rahvusvaheliste partnerite ees ning Ratas on olnud võimetu seda ära hoidma või lõpetama.

"Jüri Ratase valitsus võib rahvusvaheliselt viia Eesti ohtlikkusse isolatsiooni," leiavad umbusalduse kavandajad.

Nad nimetavad Mart ja Martin Helme katset vabastada ametist politsei peadirektor seni räigeimaks näiteks poliitilisest tippametnike tagakiusamisest ja kestvast korralagedusest valitsuses.

"Jüri Ratas ei vabastanud peaministrina pärast asjaolude selgumist Mart ega Martin Helmet oma ametist. Samuti ei järgnenud sellisele õigusvastasele tegevusele muid sanktsioone. Sellega loob Jüri Ratas poliitilist kultuuri, kus ministri tagasiastumise ainsaks põhjenduseks on kriminaaluurimine. See näitab, et ta ei suuda peaministrina hinnata olukorra tõsidust ning kaitsta riigiametnike sõltumatust. Siit ei saa Eesti edasi minna nagu midagi poleks juhtunud," teatavad umbusaldajad.

Samuti märgivad nad, et peaminister on korduvalt näidanud, et tema sõna valitsuses ei maksa ja ta ei suuda ministreid ohjeldada, isegi kui nad astuvad üle õigusriigi ja parlamentaarse demokraatia põhimõtetest.

"Lugematud vabandused ning paljud ikka ja jälle tühjaks osutunud lubadused olukorda parandada näitavad selgelt, et peaministri ameti jaoks on Jüri Ratas nõrk ja ebakompetentne," resümeerib Reformierakond umbusaldusavalduse tekstis. "Kõike eeltoodut arvesse võttes on selge, et Jüri Ratas ei mõista peaministri ametiga kaasnevat vastutust. Seetõttu on möödapääsmatu peaminister Jüri Ratase umbusaldamine."

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: