Riigikogu koguneb Ratase umbusaldushääletuseks järgmisel reedel ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Peaminister Jüri Ratas
Peaminister Jüri Ratas Autor/allikas: Ken Mürk/ERR

Reformierakond otsustas, et taotleb riigikogu juhatuselt erakorralise istungi kokkukutsumist peaministri, Keskerakonna esimehe Jüri Ratase umbusaldamiseks järgmise nädala reedeks. Peaministri tagandamiseks opositsioonil siiski hääli napib.

Algselt soovis Reformierakond istungjärgu kokkukutsumist esmaspäevaks, kuid kõigile saadikutele see aeg ei sobinud.

"Peame kahetsusega nentima, et Jüri Ratas ei ole peaministrina suutnud tagada Eesti väärikat valitsemist. Jüri Ratas ei ole suutnud moodustada valitsust, mis töötaks Eesti edasiviimise nimel," seisab Reformierakonna avalduses.

"Selle asemel on Eestil valitsus, mis alates ametisse astumisest on rünnanud erinevaid ühiskonnagruppe ja lõhkunud ühiskonna sidusust. Meil on valitsus, mis kahjustab Eesti rahvusvahelist mainet ja mille ebakompetentsed ministrid ületavad oma võimupiire ega pea õigusriiki mitte millekski. Meil on valitsus, mis vaatamata majanduskasvule on teinud ja tegemas kulutusi tuleviku arvelt," leiavad umbusalduse algatajad.

"Koostasime peaministrile umbusalduse avaldamiseks teksti, mille poolt on lubanud hääletada kõik Reformierakonna ja sotsiaaldemokraatliku erakonna saadikud ning Raimond Kaljulaid," sõnas Reformierakonna fraktsiooni esimees Kaja Kallas.

Riigikogu võib avaldada valitsusele, peaministrile või ministrile umbusaldust otsusega, mille poolt hääletab riigikogu koosseisu enamus ehk vähemalt 51 saadikut.

Umbusalduse avaldamise võib algatada vähemalt viiendik riigikogu koosseisust ehk vähemalt 21 saadikut. Kui umbusaldust avaldati valitsusele või peaministrile, siis astub tagasi terve valitsus.

Kui korralisel riigikogu istungil puudub osavõtvate liikmete arvu miinimumi ehk kvoorumi nõue, siis täiendavast istungist ja erakorralisest istungjärgust peab osa võtma vähemalt 51 riigikogu liiget. Kui kohal on vähem riigikogu liikmeid, siis on riigikogu otsustusvõimetu.

Võimuliidu saadikud kavatsevad istungil osaleda, kuid täpsed plaanid tehakse järgmisel nädalal. Peaminister Ratas peab enne umbusaldushääletust vastama saadikute küsimustele.

Opositsioonis oleval Reformierakonnal on riigikogus 34 kohta, opositsioonilisel sotsiaaldemokraatidel on kümme saadikut.

Võimuliidu saadikutel on Toompeal kokku 57 häält, Keskerakonnal 26, Eesti Konservatiivsel Rahvaerakonnal 19, Isamaal 12.  

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: