Trump vallandas riikliku julgeoleku nõuniku

{{1568132460000 | amCalendar}}
Foto: Leah Millis/Reuters/Scanpix

USA president Donald Trump teatas teisipäeval oma riikliku julgeoleku nõuniku John Boltoni vallandamisest.

Trump ütles enda sõnul Boltonile esmaspäeva õhtul, et tema teeneid Valges Majas enam ei vajata. Presidendi sõnul esitas Bolton lahkumisavalduse teisipäeva hommikul. 

Teadaande Twitteris edastanud Trumpi sõnul olid tema ja teised valitsusametnikud Boltoniga tema paljude soovituste osas tugevalt eri meelt.

USA president lubas oma uue, järjekorras juba neljanda riikliku julgeoleku nõuniku teatavaks teha järgmisel nädalal. 

Bolton eitas vallandamist ja ütles, et lahkus ametist. "Tegin eile õhtul ettepaneku tagasi astuda ja president Trump ütles, et räägime sellest homme," kirjutas ametist vabastatud julgeolekunõunik teisipäeval Twitteris.

Bolton sai julgeolekunõunikuks 2018. aasta aprillis pärast Herbert McMasterit, kes töötas sel ametikohal pisut üle aasta sestsaadik, kui Trump vallandas oma kõigest paar nädalat ametis olnud esimese julgeolekunõuniku Michael Flynni.

Teade pistrikuks peetava Boltoni vallandamisest järgneb Trumpi nädalavahetusel teatavaks tehtud otsusele tühistada salakohtumine Talibani liidritega ja katkestada aasta kestnud kõnelused islamiliikumisega USA ajaloo pikima sõja lõpetamiseks Afganistanis. 

Boltonit, kes töötas eelmise vabariiklasest presidendi George W. Bushi valitsuses nii välisministeeriumi asekantsleri kui ka saadikuna ÜRO juures, seostatakse USA valitsuse mitme agressiivse välispoliitilise sammuga, iseäranis Iraagi sõjaga.

Trumpi administratsioonis on nähtud teda USA jõulise poliitika ühe peamise kujundajana Iraani, Venezuela, Hiina ja Venemaa suunal. 

Bolton on saanud tuntuks ka Ühendriikide ennetavate sõjaliste löökide propageerijana Iraani ja Põhja-Korea vastu. 

Erinevalt välis- või kaitseministrist tegutseb riiklik julgeolekunõunik otseselt presidendi alluvuses ja tema ametisseastumiseks ei ole vaja senati nõusolekut.

USA rahandusminister Steven Mnuchin teatas teisipäeva õhtul, et Trump on valmis eeltingimusteta kohtuma oma Iraani kolleegi Hassan Rouhaniga. Arvatakse, et Trumpile ei meeldinud ka see, et Bolton ajas suhted Iraaniga liiga pingeliseks.

Iraan: Boltoni vallandamine on märk USA sanktsioonide kasutusest

Iraani presidendi Hassan Rouhani abi Hesameddin Ashena sõnul oli USA riikliku julgeolekunõuniku John Boltoni vallandamine selge märk, et USA sanktsioonid Teherani vastu pole mingeid tulemusi andnud.

"Boltoni esialgne marginaliseerimine ja lõpuks täielik eemaldamine on selge märk USA maksimumsurve strateegia läbikukkumisest," kirjutas Ashena teisipäeval suhtlusvõrgustikus Twitter.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: