USA piirab viisade andmist Hiina ametnikele

Hiina president Xi Jinping väliekraanil Kashgari linnas Xinjiangi provintsis.
Hiina president Xi Jinping väliekraanil Kashgari linnas Xinjiangi provintsis. Autor/allikas: AFP/Scanpix

USA teatas teisipäeval, et piirab viisade andmist Hiina ametnikele seoses repressioonidega uiguuride ja teiste moslemite vastu riigi lääneosas Xinjiangi piirkonnas.

"USA kutsub Hiina Rahvavabariiki koheselt lõpetama oma repressioonide kampaania Xinjiangis," ütles Ühendriikide välisminister Mike Pompeo avalduses.

USA kandis esmaspäeval musta nimekirja 28 Hiina ettevõtet ja isikut, kes on Ühendriikide võimude hinnangul seotud uiguuri vähemuse tagakiusamisega Xinjiangis.

Pompeo sõnul ei ole uiguuridest moslemite kinnihoidmisel Hiina lääneosa laagrites mingit pistmist terrorismiga, nagu Hiina väidab, vaid see on katse "kustutada" vähemusrahvuste kultuurid ja religioonid.

USA välisminister kutsus vabastama kõik meelevaldselt kinni võetud inimesed ja sundima moslemivähemuse liikmeid, kes praegu viibivad välisriikides, naasma Hiinasse, kus neid on ootamas ebakindel tulevik.

USA välisministeeriumi teatel piiratakse viisade andmist Hiina valitsuse ja kommunistliku partei ametnikele, kes on seotud uiguuride, kasahhide või teiste moslemivähemuste kinnihoidmise või tagakiusamisega.

Korraldus kehtib ka nende Hiina ametnike perekonnaliikmetele, seal hulgas lastele, kes võivad taotleda prestiižika hariduse saamist USA-s.

Välisministeerium ei avaldanud nende ametnike nimesid, keda korraldus mõjutab.

Seadusandjad on aga palunud astuda konkreetselt samme Chen Quanguio vastu, kes on kompartei liider Xinjiangis.

Chen juhtis varem karmi käe poliitikat rahulolematuse lämmatamiseks Tiibetis.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: