USA kongress nõuab tegusid Hiina inimõigusrikkumiste vastu Xinjiangis

Uiguure toetav meeleavaldus Indoneesias.
Uiguure toetav meeleavaldus Indoneesias. Autor/allikas: Zuma Press/Scanpix

USA seadusandjad ärgitasid president Donald Trumpi valitsust kehtestama Hiinale sanktsioonid uiguuride inimõigusi rikkunud kuritegude eest.

Kongressi Hiina küsimuste täitevkomitee (CECC) osutas aastaraportis enam kui miljoni uiguuri ja teise moslemivähemuse kinnipidamisele Xinjiangi provintsis.

"Komitee usub, et Hiina ametivõimud panevad uiguuri rahva ja teiste turgimoslemite vastu toime inimsusevastaseid kuritegusid," öeldi raportis.

Komitee liige Chris Smith tõi välja uiguurides tunnistajad, kelle sõnul võeti nad sihikule nende usu tõttu.

"Räägime siin inimsususevastastest kuritegudest tohutul skaalal," ütles Smith pressikonverentsil.

"Räägime, mis puudutab uiguuridele tehtud, millestki, mida me pole näinud alates Teisest maailmasõjast. Ja Hiina valitsus, eriti president Xi Jinping, tuleb selle õõvastava tegevuse eest vastutusele võtta," ütles ta.

Hiina välisministeerium lükkas komitee seisukoha tagasi ja süüdistas kongresmene alusetutes süüdistustes.

"See niinimetatud komitee on oma eelarvamustest pimestatud," ütles ministeeriumi pressiesindaja Geng Shuang. "Sellel pole kübetki usutavust."

President Trumpi lähedane liitlane ja täitevkomitee kaasesimees senaator Marco Rubio lubas, et kongress võtab peagi vastu seaduse, millega taotletakse sanktsioone Xinjiangi rikkumistega seotud ametnikele. Samuti tahetakse piirata jälitusseadmete või muude repressioonideks pruugitavate seadmete eksporti.

Täitevkomitee teine kaasesimees, demokraat Jim McGovern tunnustas Trumpi valitsuse karme sõnavõtte Xinjiangi teemadel, kuid ütles, et vaja on ka tegusid.

"Me peame minema kaugemale rääkimisest, meil on vaja tegusid," ütles ta.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: