Võrus nähti pühapäevasega sarnast tormi viimati pool sajandit tagasi

Tormijärgne hommik Võru alajaamas
Tormijärgne hommik Võru alajaamas Autor/allikas: Heini Heinlaid/ERR

Pühapäeval Eestis möllanud tormi ajal registreeris ilmateenistus tugevaimad tuuleiilid Sõrves ja Kihnus, kus tuul puhus kohati kiirusega 31,2 ja 30,8 m/s. Tormis tugevalt räsida saanud Võrus mõõdeti maksimaalseks tuulekiiruseks 26,1 m/s, mis on sealkandis harukordne.

Pühapäeva hommikul jõudis Rootsi rannikule madalrõhkkond ja liikus päeval Eesti kohale ning muutus tund-tunnilt järjest jõulisemaks. Erakordse jõulisuse põhjuseks oli järjest suurenev kontrast keerise lõunaserva mööda liikunud sooja (Leedus ja Lätis tõusid termomeetrinäidud 15°C lähedale) ja Läänemere kohal põhjakaarest alanud külma sissetungi vahel (vahetult 60. laiuskraadi ümbruses oli õhutemperatuur vaid veidi üle 0°C).

Kiiresti liikuv ja ägenev madalrõhkkond liikus otse üle Eesti Venemaale, tõi rohkelt vihma ning tõstis mõneks tunniks tuule erakordselt tugevaks, seda ka lõunapoolsetes maakondades. Võrus mõõdetud maksimaalsed tuuleiilid 26,1 m/s on tõenäoliselt läbi ajaloo tugevaimad, ligilähedane torm oli sealkandis 22. detsembril 1971. aastal, kui tuul tõusis iiliti 25 m/s.

Tormi tõttu oli Võru linn pühapäeval ligi kaheksa tundi elektrita ning tormi tagajärjed annavad sealkandis tunda ka esmaspäeval. Näiteks on häiritud Elisa mobiilside ja riigiasutuste andmesidevõrk, mis pakub internetti riigiasutustele ning kohalike omavalitsustele.

Tormine oli ilm ka Liivi lahe ümbruses (Kihnu 30,8 m/s) ning jõuline edelatuul ühes kiiresti langeva õhurõhuga tõstis kiiresti veetaset.

Pühapäevase tormi maksimumkiirusi Eesti eri paigus saab uurida ilmateenistuses kodulehel.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: