Tormituule tõttu on kümned tuhanded majapidamised elektrita

{{1572185460000 | amCalendar}}

Tugeva tuule tõttu oli Eestis kella 17.30 ajal elektrita üle 61 000 majapidamise, kuid õhtuks oli Elektrilevi taastanud elektriühenduse 10 000 kodus. Päästeamet soovitab tormi tõttu vältida autodega liiklemist.

Elektrilevi andmetel oli kella 17.30-ks vooluta klientide arv 61 435. Tegemist on viimaste aastate suurima katkestuste hulgaga. Veidi enne kella 23 polnud jätkuvalt elektrit üle 50 000 majapidamises.

Tormituule tõttu lülitus kella 16.32 ajal Eleringi Võru alajaamas välja mitu elektriliini ning kogu linn jäi elektrivarustuseta.

"Kõige kehvem on olukord Lõuna-Eestis, kus üle 30 m/s puhunud tuul on jätnud meile väga palju rikkeid, mida lahendada," ütles Elektrilevi juhtimiskeskuse juht Jüri Klaassen ning lisas, et rikkebrigaadid on tööl tugevdatud jõududega.

"Rikkekohtade juurde liikumine on keeruline, kuna teed on murdunud puid täis. Kui veel paar tundi tagasi ei olnud metsas liikumine isegi mõeldav, siis nüüd saame ka sinna brigaade saata. Pinnas on aga mitu päeva sadanud vihmast pehme ja kinni jäämise oht on suur," lisas ta.

Kuna Põhja-Eesti suuremast tormist ja riketest pääses, siis tahab Elektrilevi võimalikult kiiresti ka sealsed rikkebrigaadid Lõuna-Eesti rikkeid lahendama suunata.

Saaremaal loodab ettevõte kõik rikked kõrvaldada esmaspäeva jooksul, Pärnumaa esialgne prognoos on kuni kaks ööpäeva.

"Muude piirkondade kohta prognoosi anda on hetkel väga keeruline, sest teadmata on sündmuse täielik ulatus, prognoosiks võib olla kolm kuni seitse ööpäeva. Loodame homse jooksul parema selguse saada," lisas ta.

Torm häiris ka mobiilsidet

Elisa teatas pühapäeva õhtul, et tormi põhjustatud elektrikatkestuste tõttu on nende võrgus häiritud mobiilne internet, helistamine ja sõnumite saatmine Saaremaal, Viljandimaal ja Lõuna-Eestis. Seetõttu tuleks hädaabinumbrile helistades eemaldada telefonist SIM-kaart.

Mõjutatud maakondades on levi tavapärasest nõrgem või puudub mõnedes kohtades üldse ning esineb häireid mobiilside teenuste kasutamisel.

Torm on terves Eestis teedele murdnud hulgaliselt puid ja muutnud teed läbimatuks, seetõttu soovitab päästeamet võimalusel vältida autodega liikumist. 

Riigi ilmateenistus on Saare, Pärnu, Viljandi, Valga, Tartu, Põlva ja Võru maakondadele andnud teise astme tormihoiatuse ja Järva ja Jõgeva maakondadele esimese astme tormihoiatuse. Põhja- ja Ida-Eesti maakondadele tormihoiatust antud ei ole, kuid ettevaatlik tasub ka seal olla ja käituda vastavalt olukorrale.

Päästemeeskonnad üle Eesti on olnud hõivatud sõiduteede vabastamisega, Lõuna-Eestis vajas üheaegselt teedelt eemaldamist üle saja puu. Teed vabastatakse esimesel võimalusel, kuid ebamugavuste ja ohu vältimiseks soovitab päästeamet inimestel võimalusel tormipiirkonnas liiklemist vältida.

Päästeamet soovitab küll autoga liiklemast loobuda, kuid kui see on vältimatu, tuleks auto tankida ja võtta kaasa laetud mobiiltelefon. Autot juhtides tuleb valida sobiv kiirus, arvestades, et teele võib takistusi kukkuda.

Tugeva vihma korral tuleks sõiduk teeserval peatada ning lülitada sisse ohutuled. Seda ka juhul, kui teele langenud puu takistab edasi liiklumist – nii on auto teistele liiklejatele märgatav ja see vähendab raske õnnetuse juhtumise riski.

Elektrikatkestuseks valmistamisel soovitab päästeamet laadida täis telefonide akud ja akupangad, varuda taskulampide jaoks patareisid ning varuda ka joogivett ja toitu, mida saab valmistada ilma elektriliste vahenditeta.

Ilmateenistus andis pühapäeval seoses tugevneva tuulega esimese taseme hoiatuse Saaremaa, Pärnumaa, Viljandimaa, Valgamaa, Tartumaa, Põlvamaa ja Võrumaa osas. 

Esimese taseme hoiatus tähendab, et ilm võib teatud olukordades olla ohtlik.

Toimetaja: Karin Koppel

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: