Märulipolitsei tungis Hongkongi ülikoolilinnakusse

{{1574051700000 | amCalendar}}
Foto: Scanpix/AFP

Hongkongi märulipolitsei tungis esmaspäeval pärast kogu öö kestnud vastasseisu meeleavaldajatega polütehnilise ülikooli linnakusse. Hongkongi politsei kutsub tudengeid alla andma.

Politsei tungis ühe sissepääsu kaudu linnakusse, kuid ei jõudnud väga kaugele. Linnakust kostis tugevaid plahvatusi, kui protestijad pildusid süütepudeleid.

Politsei võttis mõned protestijad kinni.

Hommiku saabudes oli suurem osa linnakust endiselt meeleavaldajate kontrolli all.

Meeleavaldajad süütasid muu hulgas polütehnilise ülikooli peasissekäigu, et takistada politsei sisenemist pärast seda, kui märulipolitsei hoiatas, et võib kasutada lahingulaskemoona.

Ülikooli president Jin-Guang Teng ütles videoläkituses, et politsei nõustus jõukasutamise peatama.

Tengi sõnul lubab politsei protestijatel lahkuda ning ta on ise valmis minema nendega jaoskonda tagamaks, et neid koheldakse õiglaselt.

"Ma loodan, et te nõustute jõu ajutise peatamisega ja lahkute linnakust rahumeelselt," ütles ta.

Mõnisada protestijat lahkus kella 8.15 paiku linnakust ilmse püüdega põgeneda, kuid nad olid sunnitud politsei pisargaasi tõttu taanduma.

Kümned Hongkongi protestijad pääsesid piiramisrõngast

Kümned Hongkongi protestijad pääsesid esmaspäeval ümber piiratud polütehnilisest ülikoolist, laskudes köiega jalakäijate sillalt maanteele, kus ootavad mootorratturid nad peale võtsid. 

Samal ajal kui protestijad köite abil pagesid, liikusid ülikoolilinnaku poole tuhanded hongkonglased, et piiramisrõngast välja murda. Politseiga kakeldi ka lähedalasuvas Kowloonis.

Praegu pole veel selge, kui paljud meeleavaldajad polütehnilisest ülikoolist välja sai.

Hongkongi politsei kutsub tudengeid alla andma

Hongkongi politsei kutsub end polütehnilise ülikooli linnakusse barrikeerunud protestijaid alla andma ja kohtu ette astuma, kinnitades, et neil pole viimaste päevade vägivalda arvestades teist võimalust. 

"Need on mässajad ja kurjategijad. Nad peavad oma tegude tagajärgede eest vastust andma," ütles Hongkongi Kowlooni Lääne politseiringkonna ülem Cheuk Hau-yip ajakirjanikele. "Ma ei näe nende jaoks hetkel muud võimalust, kui tulla välja ja alistuda."

Politseiülem lisas, et politseil on võimekus ja soov vastasseis rahumeelselt lahendada.

Nädalavahetusel vahistas politsei 154 13 kuni 54-aastast inimest, keda süüdistatakse sissemurdmistes, mässus ja ründerelvade omamises. 

Vägivald, mille tõttu viimasel nädalal on suletud koolid, teed on barrikeeritud ja Hiina sõdurid lahkusid lühiajaliselt kasarmutest tänavaid puhastama, on jõudnud ohtlikku faasi. 

Hiina on keeldunud andmast järele protestijate põhinõudmistele, mille seas on ka vabad valimised. Peking on korduvalt hoiatanud, et ei kavatse rahutusi kannatada ning kasvab kartus, et Hiina võib sõjaliselt sekkuda.

Kohus: Hongkongi maskikeeld on vastuolus põhiseadusega

Hongkongi võimude keeld kanda meeleavaldustel maske on vastuolus põhiseadusega, otsustas poolautonoomse piirkonna kõrgem kohus esmaspäeval.

"Põhiõigustele kehtestatud piirangud lähevad kaugemale kui vältimatult vajalikud ega ole seega proportsionaalsed," teatas kohus otsuses.

Hongkongi aktivist kutsus Saksamaad lõpetama Hiina sõjaväe väljaõpe

Hongkongi demokraatiaaktivist Joshua Wong kutsus pühapäeval Saksamaad lõpetama sõjalise väljaõppe abi Hiinale, kirjutas päevaleht Bild.

"Mis ajab mind vihale on see, et Saksa Bundeswehr ilmselt aitab Hiina sõdureid välja õpetada. Arvestades rahutusi Hongkongis, oleks (Saksa) kaitseministeerium pidanud selle programmi juba kaua aega tagasi lõpetama," sõnas ta.

Hiina rahvavabastusarmee Hongkongi garnisoni sõdurite ilmumine laupäeval Hongkongi tänavatele pani selle poolautonoomse piirkonna inimeste närvid proovile.

Sõdurid tulid Kowlooni kasarmutest Hongkongi tänavatele, et aidata koristada meeleavaldustest jäänud prahti.

Wong ütles Bildile, et Hongkongi julgeolekujõud kasutasid meeleavaldajate vastu ka Saksa veekahurit.

"Millal nende eksport lõpeb?" küsis ta.

Inimõigusorganisatsioon Amnesty International toetas Wongi üleskutset sõjalise väljaõppe toetamine lõpetada.

"Arvestades praegust olukorda Hongkongis peaks Saksa valitsus saatma selge signaali ja otsekohe lõpetama igasugune sõjaline koostöö," ütles relvastusekspert Mathias John Bildile.

23-aastane Wong on viimastel kuudel külastanud mitut riiki, et koguda nende toetust Hongkongi aktivistidele.

Ta kohtus septembris Saksa välisministri Heiko Maasiga, millele Peking reageeris Saksa suursaadiku väljakutsumisega.

Suursaadik: Hiina võib Hongkongi rahutustesse vajadusel sekkuda

Hiina ei jää pealt vaatama, kui Hongkongi meeleavaldused kontrolli alt väljuvad, ütles Pekingi suursaadik Ühendkuningriigis.

"Ma arvan, et Hongkongi valitsus väga püüab seda olukorda kontrollida," ütles suursaadik Liu Xiaoming pressikonverentsil.

"Aga kui olukord kontrolli alt väljub, ei jää keskvalitsus kindlasti seda käed rüpes pealt vaatama. Meil on rahutuse lõpetamiseks piisavalt tahtejõudu ja võimu," lausus ta.

Hiina Rahvavabastusarmeel on Hongkongis kasarmud, kus olevad sõdurid osalesid nädalavahetusel tänavate koristustöödel.

Küsimusele võimaliku sekkumise kohta vastas suursaadik: "Nad on seal näitamaks Hiina suveräänsust, nad on seal enesekaitseks."

Liu Xioming hoiatas ka igasuguse välissekkumise eest Hongkongis. Ta nimetas Hiina siseasjadesse sekkujatena konkreetselt Ühendkuningriiki ja Ühendriike.

"Tahaksime öelda välisjõududele, et Hiina valitsus on otsustavalt vastu igasugusele välissekkumisele Hongkongi asjadesse," ütles saadik.

Hongkongi endine koloniaalvõim Suurbritannia väljendas esmaspäeval muret vägivalla eskaleerumise pärast protestijate ja võimude vahel.

Toimetaja: Laur Viirand, Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: