Allikad: Türgi keeldub toetamast NATO Balti riikide ja Poola kaitseplaani

Seni kuni Türgi ei saa NATO-lt tugevamat poliitilist toetust sõjategevusele Põhja-Süürias, keeldub riik toetamast NATO Balti riikide ja Poola kaitseplaani, kinnitas Reutersile mitu alliansi diplomaatilist allikat.

Ankara on öelnud oma NATO saadikule, et ta ei kirjuta plaanile alla ning võtab kohtumistel ja eraviisilistes vestlustes range joone, nõudes, et allianss nimetaks ametlikus sõnakasutuses Süüria kurdide üksuste võitlejaid ehk YPG-d terroristideks, teatasid allikad Reutersi vahendusel.

Türgi NATO delegatsioon polnud kohe kommentaarideks kättesaadav. Türgi kaitse- ja välisministeeriumid ei vastanud Reutersi kommentaaritaotlustele.

NATO saadikud taotlevad kõigi 29 liikmesriigi ametlikku heakskiitu sõjaväelisele plaanile kaitsta Poolat, Leedut, Lätit ja Eestit Venemaa rünnaku korral.

Ilma Türgi nõusolekuta võib NATO-l olla raskem kiiresti oma kaitsemeetmeid Baltikumis ja Poolas tugevdada.

Üks diplomaatiline allikas ütles Reutersile, et Türgi on kaitseplaani blokeerides võtnud Ida-Eurooplasid oma eesmärkide saavutamiseni sisuliselt pantvangi. Teine allikas nimetas Türgi käitumist häirivaks.

NATO pressiesindaja Oana Lungescu kinnitas, et NATO-l on olemas plaanid kaitsta kõiki liitlasi. "NATO pühendumus kõigi liitlaste turvalisusele ja turvalisusele on lakkamatu," ütles ta.

Türgi alustas oma rünnakut Süüria põhjaosas pärast seda, kui USA tõmbas piirkonnast välja 1000 sõjaväelast. Türgi NATO liitlased kardavad, et sissetung kahjustab võitlust Islamiriigi võitlejate vastu.

Türgi esitas oma nõudmised enne Põhja-Süürias toimunud sissetungi, kuid küsimus on järgmise nädala tippkohtumise tõttu, kus tuleb kinnitada julgeolekudokumendid, lahenduseta.

NATO saadikud loodavad endiselt kompromissile jõuda, sest Türgil on vaja ka ajakohastatud sõjalise plaani kinnitamist, milles kirjeldatakse üksikasjalikult, kuidas NATO kaitseks Türgit rünnaku korral, teatasid kaks diplomaatilist allikat.

Tippkohtumise ajal arutavad Türgi Süüria operatsiooni Prantsuse president Emmanuel Macron, Türgi president Tayyip Erdogan, Saksamaa liidukantsler Angela Merkel ja Suurbritannia peaminister Boris Johnson.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: