Macron: NATO-kommentaar oli vajalik üleskutse ärkamiseks

{{1574947320000 | amCalendar}}
Foto: EPA/Scanpix

Prantsusmaa president Emmanuel Macron ütles neljapäeval Pariisis NATO peasekretäri Jens Stoltenbergiga kohtudes, et tema poolt väljaandele Economist öeldud kommentaar, mille kohaselt on NATO liikumas ajusurma poole, oli vajalik üleskutse ärkamiseks.

Macron ütles novembri alguses ilmunud artiklis, et NATO on praegu - eelkõige USA-st ja Türgist tulenevate erimeelsuste tõttu - liikumas "ajusurma" poole, vahendas Reuters.

Pariisi visiidile saabunud Stoltenbergiga kohtudes selgitas Macron, et tema sõnade näol oli tegu vajaliku üleskutsega ärkamiseks.

"Küsimused, mida ma olen küsinud, on lahtised küsimused, mida pole veel lahendatud," rääkis Macron ühisel pressikonverentsil.

"Rahu Euroopas, INF-i järgne olukord, suhted Venemaaga, Türgi küsimus, kes on vaenlane? Seega ma ütlen: nii kaua, kui neid küsimusi ei lahendata, ärme räägime mingist kulude või koorma jagamisest või ühest või teisest," sõnas ta. "Seega võib-olla vajame me äratuskella. Ma olen rahul, et see tehti, ja ma olen rahul, et praegu igaüks mõtleb, et me peaks pigem mõtlema strateegiliste eesmärkide peale."

President rõhutas, et Prantsusmaa on alati vankumatu, kui miski peaks Ida-Euroopa liitlaste suveräänsust ohustama.

Venemaast rääkides avaldas Macron arvamust, et Moskvaga tuleb pidada otsekoheseid, nõudlikke ja kainest mõistusest lähtuvaid läbirääkimisi. Ta lisas, et Pariis lükkas hiljuti tagasi keskmaa tuumajõudude leppe (INF) lõppemise järel Venemaa poolt tehtud ettepaneku kehtestada lühimaa- ja keskmaa rakettide paigutamisele Euroopas moratoorium. Kui Venemaa ja USA peaksid aga hakkama uue leppe üle läbi rääkima, peaks Macroni arvates leppe osapooleks olema ka Euroopa Liit.

Oma sõnavõtus juhtis Macron tähelepanu ka Prantsusmaa terrorismivastasele võitlusele Aafrikas Saheli regioonis ning leidis, et NATO liitlased võiksid seal rohkem panustada. Ta märkis, et need, kes kahtlevad Prantsusmaa panuses Saheli regioonis, on oodatud Prantsuse sõdurite matusetseremooniatele.

Stoltenberg: liitlased teevad praegu koos rohkem kui varem

NATO peasekretäri Jens Stoltenbergi sõnul teevad liitlased praegu julgoleku tagamiseks koos rohkem kui varem, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Paradoks seisneb selles, et ajal, mil esitatakse küsimusi transatlantilise sideme tugevuse kohta, teevad Põhja-Ameerika ja Euroopa rohkem kui kunagi aastakümnete jooksul. Ja mul on keeruline pakkuda tugevamat tõestust alliansi
pühendumisele ühisele kaitsele ja viiendale artiklile, kui on fakt, et me teeme koos rohkem, suurendame vägesid, investeerime rohkem julgeolekusse
võrreldes varasemate aastatega," rääkis Stoltenberg.

Türgi süüdistas Macroni terrorismi toetamises

Prantsusmaa presidendi sõnul ei saa Türgi eeldada NATO liitlastelt solidaarsust, kui alustas ühepoolselt Põhja-Süürias pealetungi. Türgi süüdistas seepeale Macroni terrorismi toetamises, kuna ta võttis vastu Süüria Demokraatlikesse Jõududesse kuuluvaid kurdide esindajaid.

"Macron on terroristliku organisatsiooni toetaja ja võtab neid pidevalt Elysees vastu. Kui ta ütleb, et tema liitlane on terroriorganisatsioon, siis meil on sellele vastus, kuid tegelikult pole vaja rohkem öelda," rääkis Türgi välisminister Mevlüt Cavusoglu.

Välisminister kutsus taas looma Türgi kaitseplaani NATO-s nii nagu seda tehakse Balti riikide puhul.

Järgmisel nädalal, 4. detsembril toimub Londonis NATO tippkohtumine.

 

Toimetaja: Laur Viirand, Merili Nael, Tarmo Maiberg

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: