Iraani komandör võttis vastutuse lennuki allatulistamise eest

{{1578717000000 | amCalendar}}
Foto: EPA/SCANPIX

Iraani Revolutsioonikaardi lennuväe ülem võttis laupäeval täieliku vastutuse Ukraina reisilennuki allatulistamise eest, mis nõudis 176 inimelu.

"Ma võtan täie vastutuse ja allun ükskõik millisele otsusele," ütles brigaadikindral Amir Ali Hajizadeh Iraani riigitelevisioonis.  "Ma eelistaksin pigem surra, kui näha midagi sellist juhtumas," ütles ta. 

"See oli lühimaarakett, mis plahvatas lennuki kõrval. Seetõttu sai lennuk ka lühikest aega lendamist jätkata," rääkis Hajizadeh, lisades, et lennuk plahvatas kokkupuutel maaga.

Ta selgitas, et Iraani raketisüsteemi operaator pidi sidesüsteemide segamise tõttu langetama otsuse iseseisvalt. Operaator pidas kindrali sõnul reisilennukit Boeing 737 tiibraketiks ja tal oli otsustamiseks aega kümme sekundit.

Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi büroo teatel on Teheran andnud Ukraina ekspertidele Iraanis üle juurdlusega seotud fotod, videod ja muud materjalid. "Anti piisavalt informatsiooni, mis osutab, et uurimine viiakse läbi objektiivselt ja kiirelt". 

Ukraina siseministeerium on andnud Teheranile üle lennufirma Ukraine International Airlines lennukatastroofi ohvrite sugulaste DNA proovid.

"Me ootame nüüd Iraani poolelt surnukehade tuvastamist ja nende saatmist Kiievisse," teatas Ukraina siseministeeriumi pressiteenistus.

Iraan lubab vastutavaid isikuid karistada

Iraani sõjaväe esindaja sõnul lendas Ukraina lennuk sõjaväebaasi lähedale ning selle pihta tulistati rakettidega. Avalduses lubati juhtunu eest vastutavaid isikuid karistada.

Iraani välisminister Javad Zarif kirjutas pärast sõjaväe avaldust sotsiaalmeediakanalis Twitter: "Kurb päev. [Iraani] relvajõudude sisejuurdluse esmane järeldus: katastroofini viis inimlik eksitus keset kriisi, mille on põhjustanud USA avantürism. Me kahetseme sügavalt, palume vabandust ning tunneme kaasa meie inimestele, kõigi ohvrite peredele ning kõigile rahvastele, keda toimunu puudutas."

Kahetsusavaldusega esines ka Iraani president Hassan Rouhani.

Lennukompanii Ukraine International Airlines reisilennuk Boeing 737 kukkus alla kolmapäeva varahommikul peatselt pärast õhkutõusmist Teheranist. Lennuk oli teel Kiievisse.

Kõik lennuki pardal viibinud 176 inimest said surma.

Mitu lääneriiki on juba varem süüdistanud Iraani lennuki allatulistamises. Teiste hulgas on seda luureandmetele tuginedes väitnud ka Kanada peaminister Justin Trudeau ning NATO peasekretär Jens Stoltenberg.

Lennuki pardal hukkunute seas oli 82 Iraani, 63 Kanada, 11 Ukraina, 10 Rootsi, 4 Afganistani, 3 Ühendkuningriigi ja 3 Saksamaa kodanikku.

Toimetaja: Rain Kooli, Indrek Kuus

Allikas: Yle, AP, Reuters, BBC

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: