USA kindrali sõnul kavatses Iraan raketirünnakuga ameeriklasi tappa

{{1578539580000 | amCalendar}}
USA staabiülemate ühendkomitee esimees kindral Mark Milley.
USA staabiülemate ühendkomitee esimees kindral Mark Milley. Autor/allikas: SCANPIX / AP

USA kaitseministeeriumi kõrges auastmes kindrali sõnul kavatses Iraan raketirünnakuga tappa Ühendriikide armee isikkoosseisu ja elude kaotust välditi vaid tänu USA eelhoiatussüsteemile.

Iraan tulistas teisipäeval rohkem kui tosin ballistilist raketti USA üksuste ja koalitsioonijõudude pihta Iraagis.

Uudisteagentuur AP ei täpsustanud mingil põhjusel kõnealuse kindrali nime.

USA staabiülemate ühendkomitee esimees kindral Mark Milley ütles umbes samal ajal, et on armee on valmistunud Iraani toetusega relvarühmituste võimalikeks terrorirünnakuteks, vahendas telekanal CNN.

Kindrali sõnul on rünnakute sihtmärgiks kõige tõenäolisemalt USA ja liitlasvägede sõjaväelased Iraagis ja ka mujal.

USA kaitseminister Mark Esper ütles kolmapäeval ajakirjanikele, et Ühendriigid on taastanud Iraani suunal mõninga heidutustaseme.

Esper viitas sellega Iraani toetusega Iraagi relvarühmitusele Kataeb Hizbollah.

"Ma arvan, et me oleme viimase aja rünnakute järel Kataeb Hizbollahile ja pärast kindral Qasem Soleimani tapmist taastanud Iraani suunal heidutustaseme. Kuid eks me näe. Aeg näitab," ütles Esper.

Pentagon hoiatas juba kuu alguses, et Iraani toetusega rühmitus Kataeb Hezbollah, mis ründas USA Bagdadi saatkonda, võib korraldada veel rünnakuid USA rajatiste vastu.

Iraagi pealinna turvatsoonis plahvatas taas kaks raketti

Iraagi pealinna Bagdadi turvatsoonis plahvatas kolmapäeva hilisõhtul taas kaks raketti, teatasid julgeolekuallikad.

Turvatsoonis asuvad valitsusasutused ja välisriikide saatkonnad.

Bagdadis viibiv uudisteagentuuri AFP ajakirjanik kinnitas, et kuulis kahte tugevat plahvatust, mille järel hakkasid üürgama sireenid.

Esialgu pole selge, kes rünnaku korraldas.

NATO juhi sõnul saaksid liitlased Lähis-Idas tõepoolest rohkem teha

NATO peasekretär Jens Stoltenberg pidas kolmapäeval telefonivestluse USA presidendi Donald Trumpiga ja nõustus, et lääneliitlased peaksid Lähis-Idas võtma endale olulisema rolli.

Trump kutsus varem päeval eurooplasi üles toetama tema maksimaalse surve kampaaniat Iraanile ja ärgitas NATO-t sekkuma rohkem rahu tagamisse Lähis-Idas.

"President soovis NATO peasekretärilt allianssi suuremat osalemist Lähis-Idas. Nad jõudsid üksmeelele, et NATO saaks rohkem panustada regioonis stabiilsuse tagamisse ja võitlusesse rahvusvahelise terrorismiga," kirjutati avalduses.

Stoltenberg mõistis varem päeval hukka Iraani raketirünnakud USA sõdureid võõrustavatele Iraagi baasidele, millega islamivabariik maksis Ühendriikidele kätte oma kõrge kindrali tapmise eest.

"Ma mõistan hukka Iraani raketirünnakud USA ja koalitsiooni vägedele Iraagis. NATO kutsub Iraani edasisest vägivallast hoiduma," kirjutas Stoltenberg Twitteris.

"Liitlased jätkavad konsultatsioone ning jäävad truuks meie väljaõppemissioonile Iraagis," lisas ta.

NATO ametnike sõnul ei saanud ükski Iraagi väljaõppemissioonil osalev alliansi sõjaväelane rünnakutes kannatada. 

USA esindajatekoda hääletab Trumpi sõjavolituste piiramise üle

USA demokraatide enamusega esindajatekoda hääletab neljapäeval president Donald Trumpi sõjavolituste piiramise üle, teatas esimees Nancy Pelosi.

Pelosi kinnitas, et demokraadid liiguvad asjaga edasi, kuna kolmapäevasel kinniste uste taga toimunud istungil ei suudetud nende Iraani probleemiga seotud muresid leevendada. Istungil osales ka välisminister Mike Pompeo.

Pelosi kutsus varem päeval president Trumpi ja tema administratsiooni üles lõpetama provokatiivse tegevuse Iraani vastu.

"Me peame tagama meie sõjaväelaste julgeoleku, seal hulgas lõpetama mittevajalikud provokatsioonid administratsiooni suunalt, ja nõudma, et Iraan lõpetaks vägivalla. Ameerika ja kogu maailm ei saa lubada endale sõda," kirjutas Pelosi oma Twitteri kontol.

Pelosi ütles, et jälgib tähelepanelikult olukorda pärast teateid Iraani raketirünnakutest kahe sõjaväebaasi vastu Iraagis, kus paiknevad USA ja koalitsioonijõudude üksused.

Demokraat Pelosi teatas plaanist vabariiklasest presidendi volitusi piirata juba pühapäeva hilisõhtul kolleegidele saadetud kirjas.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: