Pompeo: Soleimani plaanis suurt rünnakut USA saatkondade vastu

Iraani revolutsioonikaardi kindral Qasem Soleimani plaanis peatset laiaulatuslikku rünnakut USA saatkondade ja teiste asutuste vastu, enne kui ta USA droonirünnakus tapeti, ütles välisminister Mike Pompeo reedel.
"Me ei tea täpselt, mis päeval ta oleks selle täide viinud, aga see oli väga selge. Qasem Soleimani plaanis isiklikult laiaulatuslikku rünnakut Ameerika huvide vastu ja rünnakuoht oli vahetu," ütles Pompeo Valges Majas ühisel pressikonverentsil USA rahandusministri Steven Mnuchiniga.
Tema sõnul oli Ühendriikidel täpne teave USA saatkondade, sõjaväebaaside ja muude asutuste vastu plaanitud rünnakute kohta.
USA presidendi Donald Trumpi sõnul kavandas Qasem Soleimani vähemalt nelja USA saatkonna ründamist.
"Ma võin avalikustada, et need oleksid olnud neli saatkonda," ütles Trump telekanalile Fox News.
"Tõenäoliselt oleks olnud üheks sihtmärgiks meie saatkond Bagdadis," lisas president.
Iraan vastas revolutsioonikaardi välisoperatsioonidega tegeleva eliitüksuse Quds juhi Soleimani tapmisele ööl vastu 3. jaanuari Bagdadi rahvusvahelise lennujaama lähedal 22 raketi tulistamisega kahe USA sõdureid majutava sõjaväebaasi pihta Iraagis ööl vastu 8. jaanuari.
USA kehtestab sanktsioonid Iraani metallurgiafirmadele
USA teatas reedel sanktsioonide kehtestamisest kaheksale kõrgele Iraani ametnikule ning rohkem kui tosinale islamivabariigi metallurgiafirmale.
Ühendriikide rahandusminister Steven Mnuchin teatas, et kaheksat ametnikku karistatakse sanktsioonidega tegevuse eest piirkonna destabiliseerimisel.
"Nende sammude tulemusena lõikame ära miljardite dollarite väärtuses toetust Iraani režiimile," sõnas Mnuchin ajakirjanikele.
Sanktsioonidega karistatavate ametnike seas on Iraani kõrgema julgeolekunõukogu sekretär Ali Shamkhani, Iraani relvajõude asejuht Mohammad Reza Ashtiani ja omakaitseväe Basij juht Gholamreza Soleiman.
USA sanktsioonid tabavad ühtekokku 17 Iraani metallurgiafirmat, mille käive ulatub USA rahandusministeeriumi teatel miljardite dollariteni.
Nimekirjas on ka võrgustik, mis koosneb kolmest Hiinas ja Seišellidel registreeritud juriidilisest kehast, ning laev, mis on seotud Iraani metallikaupade vahendamisega.
Mnuchini sõnul kestavad sanktsioonid seni, kuni Iraan lõpetab globaalse terrorismi rahastamise ja pühendub tuumarelvade mitteomandamisele.
Uusi sanktsioone Iraanile lubas USA president Donald Trump kolmapäeval pärast Iraani raketirünnakuid USA sõdureid majutavatele Iraagi baasidele tehtud telepöördumises.
USA kehtestas pärast Iraani tuumaleppest lahkumist 2018. aasta mais sama aasta augustis ja novembris kahes järgus Iraanile uuesti karmid majandussanktsioonid eesmärgiga viia riigi naftaeksport nulli ja sundida seda loobuma agressiivsest välispoliitikast.
Toimetaja: Merili Nael
Allikas: BNS