Trump tühistas USA piirangud jalaväemiinidele

Donald ja Melania Trump Valge Maja juures.
Donald ja Melania Trump Valge Maja juures. Autor/allikas: SCANPIX / EPA

President Donald Trump tühistas reedel piirangud maamiinide paigutamisele, öeldes, et lõhkekehade kõrgtehnoloogiline uus põlvkond parandab USA vägede julgeolekut.

Tegemist on loobumisega Barack Obama poliitikast. Presidendi heakskiidu saanud uusi maamiine ei jäeta maa sisse igaveseks, vaid neid saab distantsilt välja lülitada.

"Kaitseministeeriumi hinnangul asetavad Obama administratsiooni poliitikast tulenevad piirangud Ameerika väed konflikti korral meie vastastega nad tõsiselt ebasoodsasse olukorda," seisab Valge Maja avalduses.

"President ei soovi nõustuda selle riskiga meie vägedele," lisati selles. "President Trump ehitab meie sõjaväge ümber ja see on tugevam kui kunagi varem."

Obama keelustas 2014. aastal jalaväemiinide kasutamise, välja arvatud Korea poolsaarel, kus need sõjaliste planeerijate survel kaitsevad viimast külma sõja aegset piiri Põhja-Koreaga.

Obama andis ka korralduse hävitada jalaväemiinid, mis ei ole mõeldud Lõuna-Korea kaitsmiseks, ning ütles, et Ühendriigid ei tee maamiinide arendamisel koostööd teiste riikidega.

Trumpi sõnul määrab edaspidi poliitika Pentagon, mis ilmselt keelab endiselt traditsioonilised maamiinid, mida ei saa distantsilt välja lülitada ega hävitada.

Ei Obama ega Trumpi korraldused puuduta tankitõrjemiine, mille suhtes keeld ei kehti.

Trumpi käigust hoolimata ei ole ilmselt oodata jalaväemiinide viivitamatut kasutuselevõttu Ühendriikide poolt, mis ei ole neid olulisel määral kasutanud 1991. aasta Lahesõjast alates.

Rohkem kui 160 riiki, sealhulgas suurem osa lääneriikidest, on osalised jalaväemiinide kasutamist, varumist, tootmist ja üleandmist keelustavas ning nende hävitamist nõudvas Ottawa konventsioonis, mis jõustus 1999. aastal.

Suurematest riikidest ei osale selles USA, Venemaa ja Hiina kui ka India ja Pakistan.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: