Briti valitsus lubab peatada väheste oskustega välistööjõu riiki tuleku

Briti siseminister Priti Patel.
Briti siseminister Priti Patel. Autor/allikas: TOLGA AKMEN, AFP / Scanpix

Ühendkuningriigi valitsus paneb pärast Brexiti üleminekuaega kinni madala kvalifikatsiooniga välistööjõu võimalused riiki tulla ning seab oskustööliste immigratsiooni eeltingimuseks töölepingu ning palga- ja keelenõuete täitmise, lubas Briti siseminister.

"Meie uus immigratsioonikord keerab kinni odava ja väheste oskustega välistööjõu kraani," kirjutas siseminister Priti Patel ajalehe The Sun pühapäevases numbris.

Ühendkuningriik lahkus Euroopa Liidust (Brexit) 31. jaanuaril, kuid kuni aasta lõpuni jääb kehtima üleminekuaeg seniste reeglitega, mis lubab EL-i teiste riikide kodanikel sinna elama ja tööle asuda. Vaesematest riikidest pärit välistööjõu suur hulk arvatakse olevat üheks põhjuseks, miks britid 2016. aasta suvel Brexiti poolt hääletasid.

"Alates järgmisest aastast peavad kõik oskustöölised koguma piisavalt punkte, et saada õigus Ühendkuningriigis töötamiseks. Nad peavad oskama inglise keelt, neil peab olema tööleping ja piisav palk," teatas Patel leheloos. Siseministri sõnul peaks see immigratsiooninumbrid alla tooma.

Samas on mõned opositsioonipoliitikud juhtinud tähelepanu sellele, et karmid immigratsioonireeglid võiksid ohustada Briti avalikke teenuseid nagu näiteks tervishoid, mis mõnedes valdkondades toetub suures osas Euroopa Liidu teistest riikidest tulnud õdedele ja arstidele.

Valitsuse kinnitusel aga peaks punktisüsteem soodustama nende riikitulekut, kes hakkavad tööle sektorites, kus töötajaid napib.

Lähiajal alustavad Euroopa Liit ja Ühendkuningriik läbirääkimisi selle üle, milliseks kujuneb kahe poole suhe, sealhulgas ka inimeste liikumise õigused pärast aastavehetust, kui üleminekuperiood läbi saab.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: