X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

USA poolt lubatud miljardist võib abi olla ka põlevkiviõli tehase jaoks

Foto: Rene Kundla/ERR

USA välisministri Mike Pompeo plaanitavast ühe miljardi dollari suurusest toetusest Ida-Euroopa energiaprojektidele kuluks lõviosa peamiselt piiriülestele projektidele, kuid ühe võimaliku rahastusobjektina on nimetatud ka põlevkiviõli eelrafineerimistehast.

Toetust antaks kahtteist Kesk- ja Ida-Euroopa riiki ühendava Kolme mere algatuse kaudu. Pompeo teatas oma plaanist laupäeval Müncheni julgeolekukonverentsil, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Ühendriikide miljard on suunatud Ida- ja Kesk-Euroopa riikide energiaprojektide toetuseks, vähendamaks nende sõltuvust Venemaa energiast.

"Tegu on ikkagi infrastruktuuri projektidega, mis puudutab suurt hulka riike ja selles kontekstis üks miljard dollarit ei ole väga suur summa," märkis Arenguseire Keskuse uuringutejuht Meelis Kitsing.

Rahandusminister Martin Helme näeb USA rahastuses võimalust investeerida projektidesse, mida Euroopa kliimaneutraalsusest lähtudes toetada ei taha.

"Alates näiteks maanteeprojektidest. Euroopas ju sisepõlemismootoriga transpordile vaadatakse halvasti, räägitakse ainult rööbastranspordist ja sealgi ainult sellisest, mis elektri või gaasi peal või muude moodsate ajamite peal, aga ka Ida-Virumaa energeetika - õlitehas, õlirafineerimistehas," rääkis ta.

Samas on Kolme mere algatus suunatud eelkõige piiriüleste projektide toetuseks, mille alla põlevkiviõli rafineerimistehas hästi ei mahu.

"Iseenesest nende projektide puhul on märksõna piiriülesus, see on teatud piirav asjaolu, aga praegu käib nende asjade väljatöötamine, nii et midagi lõplikult välistada ei saa. Nende projektide puhul on oluline piiriülene sidusus, lihtsalt investeerimisprojektid, ma arvan, ei kujune prioriteetseks kataloogiks," sõnas välisminister Urmas Reinsalu.

"Ma arvan, et neid projekte on rohkem kui põlevkiviõli rafineerimine. Näiteks energia kokkuhoidu, kliimaneutraalsuse poole liikumisele aitab kaasa ka näiteks majade parem soojustamine. See on tarbimise pool. Samuti võib rääkida teistest tehnoloogiatest nagu vesinik, võib rääkida tuumajaamast," rääkis Arenguseire Keskuse uuringutejuht Kitsing.

Eesti eelarves on ette nähtud osalemine Kolme mere fondis 20 miljoni euroga.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: