Tootsi tuulepargi ostis 51,5 miljoni euroga Eesti Energia

{{1582036320000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi/ERR

Riigimetsa majandamise keskuse (RMK) korraldatatud oksjonil Tootsi tuulepargi maa müümiseks tegi kõrgeima pakkumise Eesti Energia. Lõpphinnaks kujunes 51,5 miljonit eurot.

Lõpphind kujunes alghinnast üle nelja korra kõrgemaks.

Eesti Energia juhatuse liige Andri Avila tõdes, et hind kerkis ootamatult kõrgeks. "Mina isiklikult ei arvanud, et see nii kaua aega võtab ja et hind sellisesse kõrgusesse läheb. Samas, me olime tulenevalt meie Tootsi projektidel tehtud äriplaanist omad piirid paika pannud, kuhuni me välja minna võime. See hind jäi sinna piiride sisse. Mina oleks olnud õnnelik, kui me oleks ta kätte saanud umbes 30-40 miljoni eest," rääkis Avila "Aktuaalsele kaamerale".

"Kui tulemusi ei vaidlustata ja me saame hangetega uuesti edasi minna, siis ma kujutan ette, et üheksa kuu kuni aasta jooksul me suudame uuesti arenduse käivitada. Täna toetust ei otsustatud ja selle otsustab Elering pärast seda, kui me ühel hetkel oleme vastava avalduse teinud," lisas Avila, kelle sõnul on siiani Tootsi projekti investeeritud umbes kümme miljonit eurot.

Paremuselt teise pakkumise tegi OÜ Utilitas 51,45 miljoni euroga. Ka Utilitase nõukogu esimehe Kristjan Rahu hinnangul tõusis hind väga kõrgeks.

"Eks ta oleneb, mis eelduste pealt keegi pakkuma tuli. Meie piir jooksis siin. Me selgelt leiame, et meil ei ole võimalik arvestada nende vanade taastuvenergiatasudega, majanduslikult on piir kuskil siin meie jaoks," rääkis ta.

"Ega need sood ja rabad otsas ei ole. Selgelt on Eesti energeetika selles faasis, kus tootmisvõimsusi on juurde vaja ja tuuleenergia on jõudnud sinna punkti, kus tegelikult toetusi väga enam vaja ei ole, taastuvenergiatoetusi, mille üle siin aastaid lokku on löödud. Ja lõpuks ju Eesti riik ja rahvas sellest kõigest võidab. Siin mingisugust negatiivset külge edaspidi selles ei ole," lisas ta.

 

Kolm ja pool tundi väldanud avalikul enampakkumisel tehti kokku 784 pakkumist.

Teisipäeval toimunud avalikul suulisel enampakkumisel oli 160-hektarise maatüki alghind 12,3 miljonit eurot. Osalejad pidid tasuma tagatisraha 1,23 miljonit eurot ja osavõtumaksu 3000 eurot.

Enampakkumine algas kell 14. Kella 15-ks oli pakkumine jõudnud 23,7 miljoni euroni, kella 16-ks 36,15 miljoni euroni. Veidi pärast kella 17 kerkis hind 50 miljoni euroni.

Oksjonil pakkumiste tegemise minimaalne samm oli 50 000 eurot. Enampakkumise alg- ja lõpphind sisaldavad käibemaksu.

Oksjonil osales neli pakkujat: Eesti Energia AS, OÜ Utilitas, Tuuleenergia OÜ (Leedu) ja Energiainvesteeringute AS (Leedu).

Tootsi tuulepargi kinnistu asub Vändra vallas Metsakülas, selle suurus on 160 hektarit ning kinnisasi koosneb 40 katastriüksusest, millest 38 on detailplaneeringuga ette nähtud tuulikute püstitamiseks ning kaks tuulemõõdutornidele.

Teemaplaneeringu kohaselt saab kinnistule rajada üksnes tuuleparki.

Kinnistu enampakkumise alghinnaks määrati juba 2017. aastal vastavalt eksperthinnangule 12,3 miljonit eurot ja 2019. aastal kinnitati see uuesti üle.

Kui parima pakkumise tegija otsustab loobuda parima pakkumuse kinnitamiseks allkirja andmisest, kaotab ta õiguse lepingut sõlmida ning enampakkumise tagatisraha talle ei tagastata. Allkirja andmisest keeldumise korral on õigus vara omandada osavõtjal, kes on teinud järgmise kõrgeima pakkumise kuni selgub pakkuja, kes annab allkirja.

Toetuse üle otsustab Elering

Olemasolevad taastuvenergiatootjad saavad aastas toetust kuni 600 gigavatt-tunni ulatuses, aga uued tootjad peavad vahepeal tehtud seadusemuudatuse tõttu toetuse saamiseks osalema riigi korraldatud vähempakkumisel. Seda, kas Tootsi tuuleparki käsitletakse vana või uue tootjana, peab tulevikus otsustama Elering. Selle kohta, kas ja millises ulatuses Tootsi tulevase võimaliku tuulepargi omanik hakkab saama taastuvenergia toetust, ütles ettevõtte pressiesindaja Ain Köster esmaspäeval ERR-ile, et Elering otsustab selle alles pärast tuulepargi valmimist ja taotluse laekumist selle omanikult.

Valitsus otsustas Tootsi tuulepargi kinnistu enampakkumisel müüa 28. novembri kabinetinõupidamisel ja andis sellekohase suunise keskkonnaministeeriumile.

2016. aasta detsembris otsustas valitsus anda Tootsi kinnistu mitterahalise sissemaksena AS-le Eesti Energia. Korralduse peale esitasid kinnistut samuti omandada soovinud ettevõtted kaebused Euroopa Komisjonile ja kohtusse. Valitsus tunnistas 2017. aprillil eelnimetatud korralduse kehtetuks ja andis keskkonnaministeeriumile suunise müüa Tootsi tuulepargi kinnistu avaliku enampakkumise teel.

2017. aastal kaebasid Tootsi kinnistu enampakkumisele paneku edasi vendade Sõnajalgade ettevõte Eleon AS, Harry Raudvere firma Raisner AS ja Tootsi Tuulepark OÜ, mis kuulus Norra munitsipaalfirma suurosalusega Nelja Energiale. Vahepeal ostis Eesti Energia Nelja Energia ja liitis selle oma kontserniga.

Kohtud leidsid oma lahendites, et RMK-l oli õigus otsustes toodud tingimustega enampakkumist korraldada. Kohtumenetlused on seega lõppenud ning keskkonnaministeeriumil oli võimalik kinnistuga toiminguid jätkata.

 

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: