Holland kaebab Venemaa MH17-ga seoses Euroopa Inimõiguste Kohtusse

MH17 lennuõnnetuse ohvrite lähedaste protest tänavu märtsis Haagis Vene saatkonnahoone juures.
MH17 lennuõnnetuse ohvrite lähedaste protest tänavu märtsis Haagis Vene saatkonnahoone juures. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Piroschka van de Wouw

Holland teatas reedel, et kaebab Venemaa Euroopa Inimõiguste Kohtusse (ECHR) seoses tema rolliga Malaysia Airlinesi lennu MH17 allatulistamises Ukraina kohal 2014. aastal.

"Õigluse saavutamine lennu MH17 allatulistamise 298 ohvrile on ja jääb valitsuse kõrgeimaks prioriteediks," ütles Hollandi välisminister Stef Blok.

"Selle sammu astumisega täna, juhtumi ECHR-i ette toomisega ja sellega sugulaste kaebuste toetamisega nii palju kui võimalik, liigume antud eesmärgile lähemale."

Vähemalt 65 hollandlasest ohvri sugulased esitasid 2018. aastal kaebuse Strasbourg'is asuvas kohtus, nõudes, et Venemaa võtaks vastutuse katastroofi eest, milles hukkusid kõik lennuki pardal olnud inimesed. 

Nii Holland kui ka Austraalia on öelnud, et peavad Venemaad vastutavaks Amsterdamist Kuala Lumpurisse suundunud lennuki allatulistamise eest. 

Blok ütles, et Holland jagab kohtuga kogu olemasolevat ja asjassepuutuvat informatsiooni MH17 kukutamise kohta. 

Hollandi prokurörid süüdistavad juba Hollandis peetaval MH17 protsessil mõrvas nelja inimest: Vene kodanikke Igor Girkini, Sergei Dubinskit ja Oleg Pulatovi, samuti ukrainlast Leonid Hartšenkot. 

Süüdistatud tõid õhutõrjekompleksi Buk raketi Ida-Ukraina regiooni, kust separatistid selle reisilennuki pihta tulistasid, ütlevad Hollandi prokurörid. Venemaa on eitanud oma osalust ja on esitanud MH17 allatulistamise kohta alternatiivseid teooriaid, milles vastutus lasub Ukraina valitsusvägedel.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: